Informace o soutěži Specifického vysokoškolského výzkumu (SVV) na UK

Komplexní novelou zákona č. 130/2002 Sb. schválenou v roce 2009 a Pravidly pro poskytování účelové podpory specifického vysokoškolského výzkumu schválenými vládou došlo ke změně v přidělování financí na tzv. specifický vysokoškolský výzkum (SVV). Tato pravidla vyžadují, aby všechny prostředky na SVV byly v rámci vysoké školy rozdělovány formou soutěže a stanoví mnohé další omezující podmínky. Soutěž SVV tak vynuceně nahrazuje dřívější přímé příspěvky fakultám (pro naši fakultu tento příspěvek vloni činil více než 13 M Kč; plánovaná suma pro nás je letos bohužel významně nižší).

Jednou z omezujících podmínek podávaných grantů je, aby do sebe zavzaly všechny doktorandy fakulty a garantovaly jim zvýšení stipendia alespoň o 1000 Kč měsíčně. Prováděcí materiál University nás totiž současně upozorňuje, že návrh rozpisu prostředků na UK pro rok 2010 již nebude počítat s centrálním vyčleňováním financí na navýšení doktorandských stipendií na vrub vzdělávací činnosti. Jinými slovy tyto granty jsou jediným prostředkem pro fakultu, zaručujícím zvýšení doktorských stipendií nad garantované minimum.

Kolegium děkana tedy rozhodlo, že fakulta centrálně připraví projekty podle jednotlivých oborů doktorandů tak, abychom vyhověli zadání a současně co nejvíce minimalisovali ztráty pro fakultní rozpočet. Centrální příprava projektů je administrativně jednodušší a umožňuje kontrolu podmínky, že zajistíme účast všech studentů doktorského studia. Provozní a mzdové prostředky budou poměrně rozděleny mezi pracoviště fakulty školící studenty.

Prof. Jan Trka, proděkan pro vědu a doktorské studium

Vytvořeno: 29. 1. 2010 / Upraveno: 13. 11. 2018 / Administrátor 2. LF UK