Japonsko – nabídka stipendijních pobytů na rok 2005

Nabídka stipendijních pobytů – stipendia Monbukagakusho na rok 2005

Japonské velvyslanectví zaslalo Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR oficiální nabídku stipendií do Japonska (Monbukagakusho 2005) v délce 18–24 měsíců. Základní informace jsou též na internetové adrese: www.dzs.cz – AIA – Kulturní dohody, Konkurzy – Japonsko.

Formuláře přihlášky jsou k dispozici na Zahraničním oddělení 2. lékařské fakulty.

K přihlášce je třeba přiložit (v angličtině či japonštině):

• vyplněný formulář přílohy (annex)
  • vyplněný Návrh na vyslání (ten jediný v češtině)
  • výzkumný resp. studijní záměr
  • potvrzený výpis z indexu (certified academic record), doktoradni předkládají výpis za magisterské studium
  • nejméně dva doporučující dopisy vystavené pokud možno na přiloženém formuláři
  • potvrzení o zdravotním stavu (medical certificate)
  • kopii diplomu a vysvědčení o státní zkoušce
  • doktorandi: výtah z diplomové práce
  • předběžný doklad o přijetí na VŠ v Japonsku (Letter of Acceptance) – pouze na přiloženém formuláři!

Je možno předložit i jakékoliv další osvědčení, které by podle jejich názoru mohlo žádost o stipendium podpořit.

Přihláška se podává ve 2 originálech s fotografiemi a jedné kopii z originálu, na němž je připevněna fotografie. U všech dalších příloh se jedná o jeden originál a dvě kopie (v případě diplomu 1 kopie s originálem překladu + další 2 kopie s kopiemi překladu) tak, aby celá dokumentace byla ve trojím vyhotovení.

Žádáme uchazeče, aby na přihlášce uvedli kontaktní telefonní číslo (nejlépe mobilního telefonu), na němž budou během léta k zastižení. Velvyslanectví bude uchazeče kontaktovat a zvát je k ústnímu pohovoru v angličtině (uchazeči, kteří ovládají japonštinu absolvují test).

2. lékařská fakulta doporučí 2 kandidáty, jejichž přihlášky budou dále předány na Rektorát Univerzity Karlovy. Ten pak vybere celkem 4 studenty z celé univerzity, jejichž přihlášky budou postoupeny k dalšímu řízení na MŠMT ČR.

MŠMT ČR odevzdá na japonské velvyslanectví pouze seznam těch kandidátů, které doporučí Rektorát, není proto možné, aby studenti sami posílali přihlášky přímo na MŠMT.

Hlavní požadavky japonské strany

1. Uchazeč musí být občanem ČR.
  2. Uchazeči musí být méně než 35 let k 1. dubnu 2005.
  3. Požaduje se ukončené VŠ vzdělání, resp. uchazeč musí absolvovat svůj studijní program nejpozději v březnu nebo září 2005.
  4. Kandidáti musí být ochotni studovat japonštinu. Pokud je jejich znalost japonštiny nedostatečná a japonská strana jim stipendium udělí, budou po příjezdu do Japonska zařazeni do půlročního jazykového kursu, jehož úspěšné zvládnutí podmiňuje pokračování ve studiu.
  5. Podmínkou je rovněž dobrý zdravotní stav (jedním z dokladů je i osvědčení o zdravotním stavu na předepsaném formuláři).
  6. Uchazeč si musí sám předjednat přijetí na konkrétní vysoké škole v Japonsku, na níž hodlá studovat. Profesorovi, s nímž naváže kontakt, zašle formulář Letter of Acceptance, který tvoří součást přihlášky. Přiložit by měl i návrh programu studijního pobytu a doklad o vykonaných zkouškách. Pokud bude japonský profesor ochoten potvrdit, že v případě udělení stipendia kandidáta přijme, zašle vyplněný Letter of Acceptance uchazeči zpět. Získání tohoto dokladu může zabrat dosti času, a proto se doporučuje, aby se uchazeči snažili kontakt s japonskou vysokou školou včas navázat.
  7. Příslušníci ani civilní zaměstnanci armády v činné službě nejsou vhodnými kandidáty.
  8. Pokud manžel/manželka uchazečky/uchazeče již toto stipendium obdržel(a), není možné zařazení do konkursu. Totéž platí pro případ, kdy by manželé požádali o udělení stipendia současně.
  9. Žadatel, který již studuje na japonské univerzitě, není vhodným kandidátem.
Vytvořeno: 28. 4. 2004 / Upraveno: 27. 11. 2018 / Administrátor 2. LF UK