Lékařské fakulty a specializační vzdělávání lékařů

Vážené kolegyně, kolegové a studenti,
jak již mnozí víte, MZ ČR navrhlo, aby počínaje 1. červencem 2010 došlo k převedení činností, souvisejících se specializačním vzděláváním lékařů v základních medicínských oborech, na univerzity a jejich lékařské fakulty. Činnosti spojené se specializačním vzděláváním zubních lékařů a farmaceutů a vzdělávání v nástavbových oborech by měl nadále zajišťovat IPVZ.

Na opakovaných setkáních představitelů MZ ČR a Asociace děkanů lékařských fakult byl záměr MZ zevrubně projednán. Děkani jej považují za koncepčně správný a i přes problematický termín realizace a krátkou dobu pro přípravu fakult na převzetí činností souvisejících se specializačním vzděláváním s jeho realizací souhlasí. LF by tím do budoucna získaly možnost vývoj specializačního vzdělávání lékařů ovlivňovat.

Od poloviny dubna letošního roku probíhají mezi MZ ČR a zástupci fakult složitá jednání o jednotlivých činnostech, metodických pokynech pro jejich realizaci a o znění smluvního pověření univerzit a jejich LF vykonávat činnosti související se specializačním vzdělávání lékařů v souladu se zákonem č. 95/2004 Sb. a dalšími prováděcími předpisy.

Pokud se podaří vše potřebné včas zvládnout a názor na zapojení LF do specializačního vzdělávání se nezmění, mohly by fakulty zařazovat do specializačního vzdělávání v základních medicínských oborech již letošní absolventy.

Naše fakulta zřídí při Studijním oddělení úsek pro specializační vzdělávání, který žadatelům poskytne příslušné služby. Žadatel o zařazení do specializačního vzdělávání nemusí být absolventem 2. LF. O zápis na fakultě tak může požádat každý, kdo si ji vybere za „svého průvodce“ během specializačního vzdělávání.

Postup při zařazování do specializačního vzdělávání by měl vypadat následovně:

• Po získání diplomu a dodatku k diplomu si žadatel vybere ze seznamu akreditovaných pracovišť jemu dostupné zdravotnické zařízení (ZZ), které má pro zvolený obor akreditaci. Zajišťování praxí na akreditovaných ZZ nespadá do povinností lékařských fakult.
    Seznam akreditovaných ZZ v ČR je všem zájemcům dostupný na webových stránkách MZ (www.mzcr.cz/Odbornik/dokumenty/seznam-akreditovanych-pracovist_1742_942_3.html).
  • Následně se žadatel zapíše „online“ na Studijním oddělení, které ho současně zařadí do zvoleného základního oboru specializačního vzdělávání.
  • Zápis ke specializačnímu vzdělávání se zařazením do oboru vzdělávání je bezplatný.
  • Po zpracování žádosti naše Studijní oddělení vydá žadateli atestační index a logbook. Jejich vydání je na rozdíl od zápisu zpoplatněno.

O dalších krocích, změnách a opatřeních, které se budou týkat činnosti fakult v rámci specializačního vzdělávání, vás budeme průběžně informovat.

doc. MUDr. P. Zoban, CSc.
proděkan pro SV
  doc. MUDr. O. Hrušák, Ph.D.
děkan UK 2. LF v Praze
Vytvořeno: 14. 5. 2010 / Upraveno: 19. 12. 2018 / Marie Havlová