Nabídka zahraničního studia – Socrates/Erasmus

Nabídka zahraničního studia v rámci programu Socrates/Erasmus:

Pro akademický rok 2002/2003 má 2. LF s partnerskými fakultami v zahraničí nasmlouváno celkem 10 studijních míst na 5 univerzitách.

Přehled dvoustranných smluv, která má naše fakulta aktuálně uzavřené, je uveden v tabulce:

země Univerzita počet studentů celkem měsíců doba studia v měsících
Itálie Univerzita degli Studi di Padova 2 12 6 (1 semestr)
SRN Albert-Ludwigs-Universität Freiburg 2 24 12 (2 semestry)
Francie Université Montpellier I 2 6 3 (1/2 semestru)
Rakousko Universität Wien 1 12 12 (2 semestry)
SRN Heinrich-Heine Universität Düsseldorf 3 18 6 (1 semestr)
  Celkem: 10 72  

 
Upozorňujeme kolegy, kteří mají o studium v zahraničí zájem, aby přihlášku o studium v zahraničí podali do konce března 2002 na Studijním oddělení fakulty. Výběr studentů bude proveden konkurzním řízením. Konkurzy proběhnou v prvé polovině dubna 2002. Přesný termín konkurzu a složení konkurzní komise bude včas oznámeno na fakultní webové stránce a vývěsce děkanátu, proto tyto informace sledujte.

Informace o programu poskytují fakultní koordinátoři programu Erasmus:

MUDr. Rudolf Černý, CSc., Neurologická klinika dosp., tel: 224436804, e-mail: @email
Mgr. Alexandra Gubová, Ústav jazyků, tel: 257210345 l. 274, e-mail: @email

Další důležité informace jsou k dispozici na webové stránce Evropské kanceláře UK, kde je podrobný průvodce vyjíždějícího studenta a odkazy na stránky partnerských univerzit – http://www.cuni.cz/erasmus/.cs.

Kvalifikační kritéria studia v programu Socrates/Erasmus (Rektorát UK):
 

Žadatel musí být občanem jedné z účastnických zemí programu, nebo musí mít povolení k trvalému pobytu v jedné z těchto zemí, anebo v ní mít přiznán status osoby bez státní příslušnosti nebo uprchlíka.

Mobilita musí probíhat z/nebo do oprávněné partnerské instituce sídlící v jiné zemi, než ve které sídlí oprávněný příjemce.

Individuální mobility studentů z asociovaných zemí (tedy i z ČR) musí být realizovány v instituci, která má sídlo v členském státě Evropské unie (mobility studentů z tuzemských institucí nelze realizovat v institucích, které nemají sídlo v některém členském státě Evropské unie).

Studenti jsou vysíláni na základě kvóty deklarované v Institucionální smlouvě vysílající organizace. Vyslání je založeno na dvoustranném kontraktu mezi institucemi, který je součástí Institucionální smlouvy.

Studenti vysílaní v rámci programu ERASMUS mohou použít přidělené stipendium pouze na pokrytí výdajů souvisejících s jejich mobilitou v souladu se smlouvou. V žádném případě nesmí hradit zejména výdaje jiných osob a výdaje, které vznikají na jiném základě a které nejsou součástí programu ERASMUS, nebo jsou hrazeny z jiných zdrojů (zejména na základě bilaterálních kulturních dohod, od soukromých dárců apod.).

Student vysílaný v rámci programu SOCRATES-ERASMUS musí mít řádně ukončen minimálně jeden rok studia na své domovské univerzitě (vysoké škole) a musí být zapsán do oficiálního studijního programu, který je zakončen udělením vysokoškolského diplomu včetně doktorandského studia, uznaného ministerstvem školství. V průběhu studia smí být studentovi přiznán statut účastníka programu SOCRATES-ERASMUS pouze jednou.

Vysílaní studenti jsou i po dobu studijního pobytu na zahraniční vysoké škole považováni za studenty a mají nárok na sociální výhody, které jim byly dosud poskytovány jejich domovskou zemí.

Student musí mít dostatečnou znalost jazyka, ve kterém probíhá výuka na hostitelské instituci.

Studenti v rámci programu ERASMUS musí v zahraničí studovat minimálně 3 měsíce nebo celý semestr (bez započtení podnikové praxe) a maximálně jeden celý akademický rok, nebo 12 měsíců (včetně podnikové praxe). Období studia strávené na zahraniční vysoké škole musí být integrální součástí jejich studijního programu na domácí vysoké škole.

Vzhledem k tomu, že studium v zahraničí je integrální součástí studia daného studenta na domácí vysoké škole a student zůstává i nadále studentem domácí vysoké školy a jelikož studium v zahraničí bude domácí vysokou školou plně uznáno, přičemž stipendium udělené studentovi z prostředků EU programu SOCRATES-ERASMUS a z prostředků na dofinancování konečného uživatele ze státního rozpočtu v součtu nepokryje plně výdaje a životní náklady spojené se studiem v zahraničí, předpokládá se, že student doplatí z vlastních prostředků částku odpovídající nákladům na studium na domácí vysoké škole.

Vysílající instituce i její partneři musí zaručit úplné akademické uznání studijního pobytu studentů v rámci programu ERASMUS realizovaného na zahraniční vysoké škole. Je uznáno jako studium nahrazující srovnatelné období na domácí vysoké škole (včetně zkoušek nebo jiných forem hodnocení), i v případě, že jeho obsah se může lišit. Instituce zapojené do výměny studentů musí před odjezdem každého studenta do zahraničí vyslovit souhlas s jeho studiem na zahraniční vysoké škole a jasně definovat program jeho studia. Příslušný student musí být písemně informován o obsahu takového ujednání. Na konci studijního pobytu na zahraniční vysoké škole musí přijímající instituce vydat studentovi pro jeho vysokou školu osvědčení o splnění jeho studijního programu a přehled jeho studijních výsledků.

Od studentů vysílaných v rámci programu SOCRATES-ERASMUS nebude požadována na hostitelské instituci žádná platba univerzitních poplatků (přímých či nepřímých) včetně školného, poplatků za zkoušky, registračních poplatků, poplatků za používání laboratoří, knihoven atd., bez ohledu na to, zda se jedná o studenty programu ERASMUS přijímané nebo studenty vysílané na studijní pobyty do jedné nebo více partnerských institucí. Nicméně přijímající univerzita může požadovat platbu malých částek, které pokrývají výdaje na pojištění studentů, členství ve studentských odborech nebo použití různých materiálů (fotokopie, laboratorní produkty atd.) stejným způsobem, jak je to vyžadováno u domácích studentů.

Dotace poskytovaná MŠMT ČR může pokrývat pouze úhradu stipendií pro vysílané studenty nikoliv úhradu administrativních výdajů na straně přijímající či vysílající instituce.
 

Přihláška ke konkurzu musí obsahovat:

  1. stručný životopis
  2. spojení na žadatele (mobilní telefon, e-mail, přesná adresa)
  3. výpis dosavadních studijních výsledků vyhotovený Studijním oddělením
  4. vyplněnou Žádost o zahraniční stáž (k dispozici na Studijním oddělení)
  5. studijní záměr žadatele – studium na partnerské univerzitě v rámci Erasmu nahrazuje poměrnou část studia na domácí univerzitě, musí tedy svým obsahem odpovídat předmětu, který by student absolvoval u nás. Informace o nabízených studijních programech je možno získat na internetových stránkách partnerských fakult, kde je nutno najít informační balíček programu Erasmus, který uvádí studijní programy a počet kreditů získaných po absolvování předmětu. Semestr má odpovídat zisku 30 kreditů systému ECTS.
  6. potvrzení o jazykových znalostech (jazykové zkoušky státní, zahraniční, potvrzení o zkoušce z ústavu jazyků)
     

Diferenciace finančního příspěvku vyjíždějícím studentům UK na jeden měsíc studia v zahraničí v Euro:
 

Země města částka skupina
Rakousko
Německo
Řecko
Španělsko
Itálie
Portugalsko
  430,– 0
Francie Vídeň 450,– 3
Irsko
Velká Británie
  470,– 2
Dánsko
Holandsko
Švédsko
Finsko
Londýn
Paříž
Brusel
490,– 1
Vytvořeno: 15. 2. 2002 / Upraveno: 27. 11. 2018 / MUDr. Rudolf Černý, CSc.