Opatření ke zkouškám v rámci specializačního vzdělávání

Mimořádná preventivní opatření k průběhu konání zkoušek po ukončení vzdělávání v základním kmeni a atestačních zkoušek.

Obecná doporučení

1. Zkoušek se mohou zúčastnit jen uchazeči bez projevů infekčního onemocnění, zejména dýchacích cest.
  2. Všichni uchazeči účastnící se zkoušek mají povinnost mít po celou dobu zkoušky zakrytá ústa i nos ústní rouškou.
  3. Během celého konání zkoušek je nutné vyvarovat se veškerých fyzických kontaktů, včetně podávání rukou.
  4. Uchazeči mají možnost odhlásit se z termínu zkoušky ze zdravotních důvodů i v den konání zkoušky bez lékařského potvrzení, aniž by jim termín byl započítán jako neúspěšný.

Prostory pro shromáždění studentů a konání zkoušek

1. Místnosti jsou voleny tak, aby uchazeči při čekání a během zkoušky nebyli v bezprostředním kontaktu s pacienty.
  2. Místnosti musí být dostatečně veliké, aby byl umožněn rozestup přítomných osob minimálně 2 metry.
  3. V místnosti musí být zajištěno větrání, a to buď přirozeným způsobem, nebo výkonnou vzduchotechnikou.
  4. V případě přirozeného větrání se doporučuje otevírat okna v intervalu 1 hodiny po dobu minimálně 1 minuty.
  5. Místnosti by měly být vybaveny nábytkem s hladkými dezinfikovatelnými povrchy.

Počet přítomných osob

1. Počet přítomných osob v jedné místnosti je nezbytné omezit na nutné minimum.
  2. Maximální počet osob přítomných v jedné místnosti může být 6 (včetně zkoušejících), doporučuje se snížit počet členů komise na nejnižší možný (tj. 3) a stejně tak počet souběžně zkoušených studentů (tj. 1).
  3. V případě většího počtu přihlášených uchazečů na daný termín je nutné tyto oddělit s dostatečným časovým rozestupem tak, aby byl dodržen výše uvedený požadavek na počet přítomných osob.

Průběh a organizace zkoušení

1. Pro volbu otázek budou použity jednorázové rukavice nebo kartičky s číslem nebo zněním otázky, které si uchazeč ponechá po celou dobu zkoušky, tj. nepředává ji zkoušejícím a při odchodu ji odhodí do odpadkového koše.
  2. Uchazeči používají během přípravy k psaní poznámek vlastní psací potřeby, papír s poznámkami student po použití před odchodem z místnosti odhodí do odpadkového koše.
  3. Během přípravy i zkoušení je dodržován rozestup mezi osobami 2 metry.
  4. Při zkoušce jsou náležitě ověřeny znalosti uchazeče, ale zkoušení se neprodlužuje nad míru nezbytně nutnou.
  5. Při zkoušce se nepodává žádné občerstvení.

Úklid a dezinfekce

1. Pokud mají místnosti přirozené větrání okny, po ukončení zkoušení a odchodu uchazeče místnosti řádně vyvětrat.
  2. Před dalším využitím místnosti bude proveden úklid v běžném rozsahu (včetně odstranění odpadu) doplněný o dezinfekci kontaktních ploch otěrem nebo postřikem vhodným dezinfekčním prostředkem – kliky, použité stoly, kontaktní plochy na toaletách (kliky, vodovodní baterie, sedátka WC).

V Praze dne 9. 4. 2020

Tyto instrukce byly inspirovány zněním opatření vydaných LF MU v Brně a LF UP v Olomlouci.

Vytvořeno: 9. 4. 2020 / Upraveno: 7. 5. 2021 / Mgr. Eva Jogheeová