Pandemie 09

Vážení kolegové,
včera jsem předložil Ministerstvu školství aktualizaci Pandemického plánu za naší fakultu. Zatím nemám vyjádření k některým otázkám, které jsem již dříve ministerstvu položil. Přesto považuji za vhodné vás informovat již teď, kdy ještě vůbec není jisté, zda pandemie s významným dopadem do Česka přijde.
Co by nás v případě pandemie čekalo:

1. vyžádá-li si to situace nebo nařízení shora, změníme formu výuky z klasické prezenční na jinou
  2. bude-li to potřeba, studenty vyzveme k urgentní pomoci ve zdravotnictví

Ad 1: Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom museli formu výuky měnit, při jakékoliv změně bychom studenty i pedagogy ihned informovali (na internetových stránkách, hromadným emailem, emailem s doručenkou/telefonem sekretářkám).

Ad 2: Předpokládám dobrovolné zapojení studentů, a to hlavně ve fakultních nemocnicích (otázky, na které nám ministerstvo asi odpoví). Případné nasazení studentů mimo FN by vyžadovalo vyšší řízení, které není zaručeno. Medici např. ve Skandinávii se zapsali do lékařské historie během epidemie v minulosti.
V případě skutečné pandemie by se prohloubil nedostatek sester ve FN Motol, k čemuž by přispělo i otevření záložního speciálního oddělení (v pavilonu O = budova 21, bývalý pavilon TRN). Studenti 3.–6. ročníku všeobecného lékařství by byli požádáni o pomoc v roli středního personálu. Ostatní by mohli vykonávat pomocné zdravotnické práce podle potřeby. Pokud bychom o to spolu s FN Motol byli požádáni, otevřela by se záložní nemocnice Hředle, kde by opět mohli figurovat naši studenti.
Práce studentů by proběhla v rámci brigádního pracovního poměru vůči FN Motol. Domluvil jsem se s vedením FN, že studenti-zdravotníci by měli nárok na standardní ochranné pomůcky včetně antivirotické profylaxe.
Přestože to v tuto chvíli působí jako sci-fi, prosím všechny studenty, aby zodpovědně odpověděli, zda jsou ochotni touto formou pomoci. Na stránce http://online.lf2.cuni.cz/pandemie/ po přihlášení odpovíte Ano/Ne. Především prosím všechny, kterým by v zapojení bránil zdravotní stav nebo např. těhotenství, aby zaškrtnutím „Ne“ dali najevo, že s nimi pro tento účel nemáme počítat. Neoznámí-li ministerstvo jinak, jde skutečně o dobrovolnou činnost!

Děkuji a přeji nám všem, aby se kritický scénář nenaplnil.

O. Hrušák

Vytvořeno: 6. 5. 2009 / Upraveno: 11. 1. 2019 / prof. MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D.