Proshek-Fulbrightovo stipendium pro lékaře

Program je určen lékařům a vědcům ve všech oborech medicíny a na medicínu navazujících oborech (včetně péče o zdraví, stomatologie, farmacie apod.). Stipendium se neuděluje na klinický výcvik.

Účelem stipendia je poskytnout badatelům v oblasti medicíny příležitost účastnit se pozorování, konzultací, výuky a výzkumu na University of Minnesota Medical School.

Stipendium bylo založeno z majetku paní Gabriely Proshek k uctění památky jejího manžela Dr. Charlese E. Prosheka, významného lékaře v Minneapolis ve státě Minnesota a bývalého československého honorárního konzula. V akademickém roce 1998/99 byla uzavřena dohoda mezi Proshekovou nadací a Komisí J. Williama Fulbrighta, v jejímž rámci Fulbrightova komise administruje a svým příspěvkem pokrývá zpáteční letenku a zdravotní pojištění stipendistů. Z americké strany program administruje University of Minnesota a Proshekova nadace poskytuje stipendium na úhradu životních nákladů během pobytu.

Obsah grantu

Stipendium se poskytuje ve dvou kategoriích:

• Kategorie A
    Pro mladé lékaře na počátku profesní kariéry před dosažením 2. atestace nebo titulu Ph.D. se uděluje stipendium přibližně ve výši 1.300 USD měsíčně, dále se poskytuje zpáteční letenka do Minneapolis a zdravotní pojištění.

• Kategorie B
    Pro lékaře s 2. atestací nebo s titulem Ph.D. (či jeho starším ekvivalentem) se uděluje stipendium přibližně 2.800 USD, další podmínky jsou podobné jako v předchozí kategorii.

Stipendisté mohou obržet příspěvek na rodinné příslušníky. Jeho výše závisí na kategorii.
Doba pobytu je tři až deset měsíců a nelze ji prodloužit. Po skončení programu se očekává návrat do České republiky a splnění požadavku na pobyt v domovské zemi v souladu s „two-year home residency requirement“ v souladu se statutem J-1 víza.

Požadavky

• Zapojení do lékařských či příbuzných věd, které jsou definovány jako
    • akreditovaná klinická lékařká oblast s tradiční lékařskou praxí.
    • příbuzné základní vědy obecně spojené s lékařkým výzkumem v oblastech jako je anatomie, genetika a další biologické vědy.
    • jedna z dalších zdravotnických věd jako pečovatelství, veřejné zdraví, stomatologie a farmacie.

• Kompetence v anglickém jazyce (písemný a verbální projev), doložená buď jazykovým testem TOEFL na 213 (550) bodů, nebo složením zkoušky TELP (Test of English Language Proficiency) v den pohovorů.

Přihlášku lze stáhnout na internetové stránce Fulbrightovy komise:

Pro nalezení vhodného umístění na University of Minnesota Medical School je rozhodující výzkumný záměr (Statement of Proposed Activities). Měl by být vhodně formulován a na přibližně dvou stranách by měl popisovat, čeho chce žadatel dosáhnout, jaké metody plánuje použít a jaký význam bude mít plánovaný pobyt pro další kariéru žadatele a lékařskou vědu v České republice. Plánované aktivity musí být uskutečnitelné v období, pro které je grant vyžadován. Záměr by měl uvádět zdroje a vybavení potřebné k dosažení zvolených cílů.

Uchazečům se velmi doporučuje navštívit domovskou webovskou stránku University of Minnesota Medical School za účelem shromáždění informací o lékařské fakultě, profesorském sboru, katedrách, programech, vybavení a případném hostitelském pracovišti.

S přihláškou je třeba dodat tři doporučující dopisy zaslané jejich autory přímo do Fulbrightovy komise. Doporučení jsou velmi důležitá pro prokázání kvalit uchazeče a důležitosti navržených aktivit pro rozvoj lékařských věd. Doporučení by měla obsahovat komentář k integritě uchazeče, jeho osobním a profesním charakteristikám.

Uzávěrka

Termín odevzdání přihlášek je 1. února pro pobyt začínající od září téhož roku.

Výběrové řízení

Stipendisté jsou vybíráni výběrovou komisí, jmenovanou správní radou Fulbrightovy komise; jejich nominaci však schvaluje zástupce Proshekovy nadace na lékařské fakultě Minnesotské univerzity.

V závislosti na délce pobytu se udělují jedno až tři stipendia ročně.

Fulbrightova komise, Táboritská 23, 130 87 Praha 3, tel. 222 729 987,
e-mail: @email