První výzva IMI JU – priorita Zdraví

Evropská komise ve spolupráci s Evropskou federací farmaceutického průmyslu a asociací (European Federation of Pharmaceutical Industries and Association, EFPIA) zahájila činnost Iniciativy pro inovační léčiva – The Innovative Medicines Initiative (IMI). Iniciativa pro inovační léčiva podpoří vývoj nových znalostí, nástrojů a metod s cílem zajistit rychlejší přístup k lepším a bezpečnějším léčivům. Program má rozpočet 2 miliardy EUR na investování v sedmiletém období. Celý příspěvek Společenství ve výši 1 miliardy EUR bude určen vysokým školám, nemocnicím a malým a středním podnikům na výzkum, jehož výsledky bude moci využít farmaceutické odvětví. Členské společnosti EFPIA vynaloží stejnou částku.

Iniciativa pro inovační léčiva je zaměřena na rakovinu, onemocnění mozku, zánětlivé, metabolické a infekční choroby. Hlavním cílem je zlepšení predikce bezpečnosti a účinnosti možných nových léčiv ve fázi raného vývoje, dříve než se zahájí nákladná klinická hodnocení.

Na základě první výzvy IMI vyhlášené 30. 4. 2008 s indikativním rozpočtem 122,7 mil. EUR na výzkumné aktivity se mají do 15. července předkládat vyjádření zájmu (Expressions of Interest – EoI) veřejnými konsorcii, tj. konsorcii, v nichž mohou být zastoupeny nemocnice, univerzity, výzkumná pracoviště, malé a střední podniky, svazy pacientů a regulátoři.

Požadavky na univerzity a nemocnice jsou velmi detailně popsány v bodě 8 priorit „Indikativní očekávání od konsorcia“. Tyto požadavky byly zpracovány farmaceutickými společnostmi, členy EFPIA.

Další informace k IMI viz www.imi.europa.eu

Pan RNDr. Alexander Kratochvíl, CSc., je národní zástupce ČR v IMI States Representatives Group (IMI = Innovative Medicines Initiative = Iniciativa pro inovační léčiva). Pan doktor Kratochvíl byl jmenován do výše uvedené funkce Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a má velký zájem na tom, aby se mu ozvali představitelé těch vysokých škol, které mají vysokoškolská pracoviště zapojená do výzkumů odpovídajících IMI.

E-mail: @email
Tel.: 777 713 131