Setkání studentů 2. LF a studentů programu Erasmus před ukončením školního roku

Vážení kolegové,
u příležitosti toho, že nás tento semestr opustí zde hostující studenti Erasmu, pro ně děláme rozlučkovou akci a chtěli jsme vymyslet něco originálního, co by tak trochu více pod povrch charakterizovalo naši kulturu. A při té příležitosti, nechť se sejde co nejvíce z nás, Laterny medicy.
Sejdeme se my a erasmáci, dále kdo bude chtít ze studentů na naší fakultě a našich pedagogů – a prof. Vavřinec, který má rád mašinky. Pozveme nás totiž do Českého krasu, do Solvayových lomů, do skanzenu těžby vápence s malými úzkokolejkami a dnes obnovenými tratěmi, na kterých se znovu prohání. Tento unikát vůbec na celém evropském kontinentu, spolu s dalšími aktivitami (mezi něž patří i speleologický výzkum a ochrana jeskyní v ČR) totiž založila skupinka tehdy poměrně mladých lidí – i VŠ studentů – ještě za komunismu, dílem jako svou zájmovou akci, dílem i jako určitý druh odporu a hledání vlastních cest „proti a v“ totalitním režimu. Krásné je na tom to, že tito lidé stále při lomech nebo jeskyních setrvávají dodnes, i se svými rodinami.
V muzeu lomů (mezi sv. Janem pod Skalou a Bubovicemi) vnitřním i vnějším je ve dnech 8. 6. 2007 veřejnosti otevřena „Muzejní noc“ (předpokládaný začátek ve 20.00) s vystoupením hudební skupiny „Krasová deprese“ a dalším programem. Následující den „Den setrvačníků“ je možno shlédnout přehlídku všech možných veteránů těžebních strojů, dle zájmu můžeme udělat rovněž malou procházku po Amerikách či na Srbsko, exkurzi po krasové flóře, prohlídku sv. Jana pod skalou. Pro ty, co s námi vydrží, je ještě pak táborák večer (9. 6. 2007).
Kdo by chtěl přespat v lomech, je možnost stanů přímo v areálu, do určité míry mohu zajistit i přenocování ve srubu ČSOP (potřebuji vědět dopředu). Výhodou je, že je to 40 minut busem od metra ze Zličína (bus 309), můžem zorganizovat hromadný odjezd.
Bližší informace na stránkách http://solvayovylomy.cz.

Šárka Cihelková

Vytvořeno: 1. 6. 2007 / Upraveno: 6. 12. 2017 / MUDr. Rudolf Černý, CSc.