Děkani a členové vedení lékařských fakult Slovenské republiky a České republiky se při pracovním setkání zabývali otázkami kvality výuky lékařství, postavením lékařských fakult a současným stavem zdravotních systémů, dále pak situací absolventů lékařských fakult ve Slovenské republice a v České republice.
V přátelsky a věcně vedené diskusi, která potvrdila, že představitelé lékařských fakult SR a ČR sdílejí velké množství společných problémů a společných zájmů, které vyplývají ze staletí sdílené historické zkušenosti i ze směřování obou států do Evropské unie, došli představitelé akademických obcí lékařských fakult SR a ČR k následujícím závěrům:
-
postavení lékařských fakult v pregraduální i doktorské výuce medicíny v obou státech je nezastupitelné. Konstatují, že postavení lékařských fakult ve SR a v ČR je velmi podobné. Je v zájmu akademických obcí v SR i ČR, aby byla všemi prostředky podporována výměna informací o dění na lékařských fakultách a vývoji zdravotních systémů v obou zemích se zdůrazněním těch aktivit, které vycházejí z programů Evropské unie a slouží prohloubení kontaktů studentů LF a pedagogů obou zemí s evropskými partnerskými lékařskými fakultami. V této souvislosti bylo dosaženo shody v názorech o významu zavedení evropským poměrům odpovídajícího kreditního systému do výuky medicíny v obou zemích. Ten chápou účastníci setkání jako prostředek k lepší mobilitě studentů i učitelů SR a ČR a k prohloubení výměnných kontaktů v rámci EU.
-
vyslovují svou plnou podporu snaze lékařských fakult obou zemí podílet se v míře co největší na zajišťování doktorského vzdělávání v lékařství a příbuzných oborech. Mají za to, že dozrála doba k tomu, aby došlo k významnější liberalizaci i v této oblasti. Požadují, aby se lékařské fakulty se staly v oblasti doktorského doškolování rovnocennými partnery Institutům pro další doškolování lékařů v obou zemích. Účastníci setkání prohlašují, že považují udržování monopolu jedné instituce či zájmového sdružení v oblasti doktorského vzdělávání za neodůvodněné. Označují je ze odporující pluralitně utvářenému vzdělávacímu systému, který musí být zaveden i v oblasti celoživotního vzdělávání ve zdravotnictví. Zástupci lékařských fakult SR a ČR vyjadřují svou maximální připravenost diskutovat o těchto otázkách s představiteli státní správy i s vedoucími pracovníky Institutů pro další vzdělávání lékařů SR a ČR.
-
účastníci setkání se podrobněji zabývali přístupem lékařských fakult ke kreditnímu systémů, k mobilitě studentů a pedagogů, ke komparabilitě i kompetitivnosti studijních programů lékařských fakult SR a ČR. Vyjadřují svou připravenost spolupracovat v této oblasti a nadále hodlají sjednocovat své postoje a doporučení.
-
vyslovují plnou podporu opakovaným požadavkům představitelů slovenských i českých lékařských fakult, aby byla zahájena diskuse o změně postavení fakultních nemocnic v obou zemích v souladu s měnícím se postavením vysokých škol. Za perspektivní považují proměnu fakultních nemocnic na veřejnoprávní instituce, které jsou spravované – v souladu se západoevropskou tradicí – správními a dozorčími radami s významnou spoluúčastí představitelů lékařských fakult a akademických obcí vysokých škol.
Za Slovenskou republiku
prof. MUDr. Ivan Ďuriš, děkan LF Univerzity Komenského, Bratislava
prof. MUDr. Andrej Hajtman, děkan JLF, Univerzity Komenského, Martin
doc. MUDr. Ladislav Mirossay, děkan LF, Univerzity P. J. Šafaríka, Košice
Za Českou republiku
prof. MUDr. Michal Anděl, děkan 3. LF UK Praha
doc. MUDr. Martin Bojar, děkan 2. LF UK Praha
doc. MUDr. Boris Kreuzberg, LF Plzeň UK Praha
prof. MUDr. Jana Mačáková, LF Olomouc, PU Olomouc
doc. MUDr. Štěpán Svačina, 1. LF UK Praha
prof. MUDr. Ivo Šteiner, děkan LF H. Králové UK Praha