Stanovisko děkanů českých lékařských fakult k právnímu postavení
a k struktuře řízení Fakultních nemocnic
Shromáždění děkani a členové jejich kolegií se zabývali otázkou vztahu mezi lékařskými fakultami a fakultními nemocnicemi. Historie posledních let ukazuje, že způsoby řízení fakultních nemocnic včetně procedur vedoucích k jmenování ředitelů fakultních nemocnic vytvářejí velmi nestabilní strukturu. Řízení fakultních nemocnic neodráží politické změny, ke kterým došlo v naší zemi po roce 1989. Na rozhodování ve fakultních nemocnicích se formálně nepodílejí významní akademičtí pracovníci těchto institucí, často s evropským či světovým věhlasem. Řízení soustředěné do jedné osoby ředitele v sobě zahrnuje jak každodenní manažerskou agendu, tak velmi závažná strategická rozhodování v oblasti personálního a technologického rozvoje jednotlivých oborů medicíny. Pro další odborný i vědecký rozvoj fakultních nemocnic ku prospěchu rozvoje těchto institucí je nutné zajistit formalizovaný podíl zástupců akademické obce a děkanů na rozhodování o otázkách personálních a otázkách rozvoje fakultní nemocnice.
Za této situace navrhuje shromáždění děkanů a jejich kolegií přijmout model, ve kterém se samospráva fakultní nemocnice a lékařská fakulta budou přímo podílet zejména na strategických otázkách personálních a rozvojových. Je věcí právní dopracovat těchto návrh k funkčnímu stavu, který by rozhodně stabilizoval situaci ve fakultních nemocnicích. Zajímavý je model německý, ve kterém sbor přednostů klinik zvolí lékařského ředitele, akademická obec děkana a ministerstvo jmenuje správního ředitele. Tito tři funkcionáři musí působit ve shodě a strategické otázky spojené s rozvojem investičním a personální otázky jsou zodpovědností především lékařského ředitele a děkana.
Do budoucna však děkani a jejich kolegia žádají postupný přechod nemocnic k veřejně právním institucím se správními radami, které by měly jmenovat management nemocnic. Ve správních radách by fakulty a univerzity měly být zastoupeny alespoň polovinou jejich členů. Správní rady by měly jmenovat vrcholový management fakultních nemocnic a rozhodovat o zásadních otázkách personálního a odborného rozvoje nemocnic.
K základním otázkám finančním včetně pohybu majetku přesahujícího určitou hodnotu by měly mít kontrolní pravomoci dozorčí rady jmenované ministerstvem zdravotnictví.
11. listopadu 1999
doc. MUDr. Štěpán Svačina, CSc. děkan 1. lékařské fakulty UK |
prof. MUDr. Ivo Šteiner, CSc. děkan lékařské fakulty UK v Hradci Králové |
doc. MUDr. Martin Bojar, CSc. děkan 2. lékařské fakulty UK |
prof. MUDr. et PhDr. Jana Mačáková, CSc. děkanka lékařské fakulty UP v Olomouci |
prof. MUDr. Michal Anděl, CSc. děkan 3. lékařské fakulty |
UK prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. děkan lékařské fakulty MU v Brně |
doc. MUDr. Boris Kreuzberg děkan lékařské fakulty UK v Plzni |