Stipendia Herberta Quandta na Technické univerzitě v Drážďanech

ALTANA – vypisuje stipendijní pobyty Herberta Quandta

na Technické univerzitě v Drážďanech na akademický rok 2005/2006

Studenti a doktorandi UK se mohou opět ucházet o stipendijní pobyt v rámci programu Herberta Quandta na Technické univerzitě v Drážďanech na akademický rok 2005/2006. Financování a organizaci stipendijního programu převzala ALTANA (farmaceutický a chemický koncern AG) od nadace Herbert-Quandt-Stiftung. ALTANA finančně podporuje výměnu studentů a doktorandů mezi Technickou univerzitou v Drážďanech a univerzitami ze zemí střední a východní Evropy. Pro studenty z přírodovědných oborů nabízí ALTANA ke stipendijnímu pobytu možnost praxe ve svých podnicích.

1. Studijní stipendijní pobyty – pro studenty (Studienaufenthalt)

Stipendium je určeno pro: studenty – 425,– EUR měsíčně
    Délka pobytu: 1 rok (10 měsíců)

Podklady k žádosti o stipendium:
    (Podklady nutno předložit ve dvou vyhotoveních)
    • Žádost o přijetí ke studiu (Antrag auf Zulassung zum Studium für Quandt-Stipendiaten) a vyplněný formulář (Bewerbung zu einem Studienaufenthalt)
    • Podrobný popis studijního záměru na TU Drážďany (2–3 strany)
    • Dva doporučující dopisy od vysokoškolských pedagogů UK
    • Doklad o imatrikulaci na UK
    • Kopii maturitního vysvědčení s německým překladem – úředně ověřené*
    • Přehled studijních výsledků za celou dobu vysokoškolského studia, potvrzený děkanátem příslušné fakulty (výpis zkoušek) s německým překladem – úředně ověřené*
    • Doklad o znalosti němčiny (U žadatelů, jejichž studium bude probíhat v angličtině, nutno předložit doklad o znalosti angličtiny).
    • 1 fotografie

ad * – správnost překladu může ověřit zahraniční nebo studijní oddělení příslušné fakulty a stvrdit razítkem školy.
  2. Doktorské stipendijní pobyty – pro doktorandy (Promotionsaufenthalt)

Stipendium je určeno pro: doktorandy – 625,– EUR měsíčně
    postdoktorandy – 925,– EUR měsíčně (jen výjimečně, do 35 let)
    Délka pobytu: 1 rok (10 měsíců)

Podklady k žádosti o stipendium:
    (Podklady nutno předložit ve dvou vyhotoveních)
    • Vyplněný formulář „Bewerbung zu einem Promotionsstudium“
    • Tabulkový životopis
    • Zdůvodnění výzkumného pobytu na TU Drážďany (2–3 strany)
    • Přehled studijních výsledků za celou dobu vysokoškolského studia, potvrzený děkanátem příslušné fakulty (výpis zkoušek) s překladem do němčiny – úředně ověřené*
    • Doklad o znalosti němčiny (U žadatelů, jejichž výzkumný pobyt má probíhat v angličtině, nutno předložit doklad o znalosti angličtiny).
    • Dva doporučující dopisy od vysokoškolských pedagogů UK
    • Kopii maturitního vysvědčení s německým překladem – úředně ověřené*
    • Kopii vysokoškolského diplomu s německým překladem – úředně ověřené*
    • Kopii dokladu o přijetí k doktorskému studiu na UK
    • Předběžný příslib přijetí (zvací dopis od příslušného německého pedagoga)
    • 1 fotografie

ad * – správnost překladu může ověřit zahraniční nebo studijní oddělení příslušné fakulty a stvrdit razítkem školy.

Informace k nabízenému stipendiu Herberta Quandta:
Stipendia jsou určena pro zájemce všech oborů, zastoupených na TU v Drážďanech (viz http://www.tu-dresden.de/aaa). Studium může probíhat v angličtině, pokud TU Drážďany nabízí daný program v angličtině. ALTANA udržuje síť bývalých stipendistů Herberta Quandta.

Výběrové řízení
Nejdůležitějšími kritérii při výběru uchazečů jsou pracovní plán (studijní nebo badatelský záměr), dosavadní studijní výsledky. Podmínkou přijetí je velmi dobrá znalost němčiny (pokud se student výjimečně hlásí do studijního programu v angličtině, pak velmi dobrá znalost angličtiny a základní znalost němčiny). Ve studijním plánu je třeba zdůraznit, proč se uchazeč rozhodl pro studium na TU Drážďany. Doporučujeme, aby se uchazeč seznámil na webových stránkách se sponzorem tohoto stipendia – koncernem ALTANA a s Nadací Herberta Quandta.

Zájemci podávají přihlášky prostřednictvím zahraničního oddělení svých fakult UK. Předvýběr uchazečů formou osobního pohovoru provede prorektor pro zahraniční styky prof. MUDr. Josef Stingl, CSc., (Vertrauensdozent) na rektorátě UK v první polovině prosince 2004. Konečný výběr se uskuteční na TU v Drážďanech za účasti zástupců ALTANA, Nadace Herberta Quandta a zástupců TU Drážďany. Výsledky budou oznámeny zahraniční stranou přímo vybraným uchazečům do konce května 2005.

Uzávěrka
Termín odevzdání přihlášek na odbor pro zahraniční styky rektorátu UK je
do 30. 11. 2004.

Přihlášku na Odd. pro vědu a výzkum 2. LF odevzdejte v předstihu,
nejpozději 22. 11. 2004

Přihlášky
Přihlášky jsou k dispozici na zahraničním oddělení všech fakult UK a webové stránce odboru pro zahraniční styky RUK.
Přihlášky a doklady musí být v němčině (případně v angličtině). Úřední ověření překladu stvrzuje děkanát příslušné fakulty razítkem.

Informace o Technické univerzitě Drážďany: http://www.tu-dresden.de
Informace o ALTANA: http://www.altana.com

Za správnost:
Ing. Ivana Halašková
vedoucí odboru pro zahraniční styky

Vytvořeno: 15. 9. 2004 / Upraveno: 30. 1. 2019 / Mgr. Gabriela Hlaváčová