Stipendijní pobyty v Německu a Švýcarsku a letní jazykové kurzy němčiny

Nabídka stipendijních pobytů a letních jazykových kurzů němčiny pro studenty a doktorandy v akademickém roce 2008/2009 v rámci přímé meziuniverzitní spolupráce s německými a švýcarskými univerzitami

V akademickém roce 2008/2009 jsou v rámci meziuniverzitních dohod nabízena jednosemestrální a dvousemestrální stipendia na partnerských univerzitách v Německu a ve Švýcarsku. Seznam předpokládaných nabízených míst:

1. Stipendijní pobyty pro studenty a doktorandy:

Univerzita:
    Bayreuth – 2 místa semestrální
    Bonn – 2 místa semestrální – též pro lékařské fakulty
    Dortmund – 2 místa semestrální (1 ZS+1 LS)
    Dresden – 2 místa semestrální – též pro lékařské fakulty
    Frankfurt/Main – 2 místa semestrální
    Jena – 2 místa roční nebo 4 místa semestrální (2 ZS + 2 LS)
    Leipzig – 1 místo semestrální (jen ZS)
    Heidelberg – 1 místo roční
    Freiburg – 2 místa roční
    München – 3 místa roční – též pro lékařské fakulty
    Saarbrücken – 4 místa tříměsíční (LS)
    Basel – 2 místa semestrální
    Zürich – 2 místa semestrální

Upozornění pro studenty lékařských fakult: Univerzita Zürich nebude od akademického roku 2008/2009 přijímat studenty medicíny na stipendijní pobyty v rámci meziuniverzitní smlouvy mezi UK a Uni Zürich. Studenti lékařských fakult se tak na tento semestrální pobyt už nemohou hlásit.

Studenti odevzdávají přihlášku s podklady na studijní oddělení své fakulty k 14. 3. 2008.

Zahraniční oddělení fakult
    pak postupují přihlášky svých studentů se stanoveným pořadím na odbor pro zahraniční styky rektorátu do 30. března 2008.
    POZOR! – Termín pro zaslání přihlášek na univerzitu Freiburg je 11. únor 2008 (na fakultě 1. 2. 2008) a pro univerzitu Zürich 22. únor 2008 (na fakultě 12. 2. 2008).

Podklady k žádosti o stipendium:

• vyplněný formulář „Bewerbung um ein Stipendium im Rahmen
      der Partnerschaft“
    • 1 fotografie pasového formátu
    • strukturovaný životopis v němčině
    • studijní záměr (motivační dopis) v němčině.
    • dva doporučující dopisy vysokoškolských pedagogů v němčině, popř. angličtině
    • potvrzení o stupni znalosti němčiny
    • ověřená kopie maturitního vysvědčení s německým překladem*.
    • přehled studijních výsledků s německým překladem* (týká se pouze studentů v magisterských a bakalářských studijních programech)
    • potvrzení o přijetí do doktorského studia, kopie diplomu a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce s německým překladem* (pro doktorandy)
    • Pozor!!! Doktorandi, kteří se ucházejí o stipendijní pobyt na univerzitě Freiburg navíc přiloží akceptační dopis od akademického pracovníka univerzity Freiburg.

* ověření může provést zahraniční oddělení fakulty a stvrdit razítkem

Všechny podklady je nutno předložit v němčině ve dvojím vyhotovení – v jednom originálu a jedné kopii tohoto originálu! Pokud přihlášky nebudou obsahovat požadované podklady, nebude předložený materiál akceptován.

2. Jednoměsíční letní jazykové kurzy němčiny

Univerzita: Počet míst: Nabízeno pro studenty těchto oborů:

Bamberg – 1 místo Germanistika
    HU-Berlin – 1 místo Germanistika
    Bonn – 2 místa pro všechny obory
    Dresden – 2 místa pro všechny obory
    Frankfurt/Main – 1 místo pro všechny obory
    Freiburg – 2 místa pro všechny obory
    Heidelberg – 3 místa pro všechny obory
    Saarbrücken – 3 místa pro všechny obory
    Marburg – 1 místo ekonomie, mediální studia, mez. vztahy, politologie
    (Hessische Inter. Sommeruniversität)

Zájemci o jazykový kurz podávají přihlášky na studijní oddělení své fakulty k 13. 2. 2008.

Zahraniční oddělení fakult
    pak přihlášky se stanovením pořadí postupuje na zahraniční odbor rektorátu do 28. února 2008
    .

Podklady k žádosti o jazykový kurz:

• vyplněný formulář přihlášky na jazykový kurz
    • zdůvodnění žádosti – motivační dopis v němčině
    • strukturovaný životopis v němčině
    • doporučení proděkana pro zahraniční styky fakulty (na přihlášce)

Výběrové řízení:
Na fakultě probíhá předvýběr kandidátů na stipendijní pobyt a jazykový kurz se stanovením pořadí. Konečný výběr stipendistů a účastníků jazykových kurzů provede prorektor pro zahraniční styky na rektorátě. Přihlášky vybraných studentů budou postoupeny na zahraniční univerzitu, která rozhodne o přijetí nominovaného kandidáta a zašle potvrzení o přijetí tzv. „Zulassungsbescheid“.

Po návratu ze zahraničí zasílají studenti zprávu ze stipendijního pobytu na adresu @email.

Bližší informace
získají studenti na Odboru pro zahraniční styky Rektorátu Univerzity Karlovy v Praze. Referentka: Mgr. Lenka Dostálková (@email)

Vytvořeno: 4. 10. 2007 / Upraveno: 1. 2. 2019 / Administrátor 2. LF UK