The Kristyna M. Driehaus Foundation

and
Charles University, 2nd Faculty of Medicine

Nabídka prázdninové stáže v USA – Northwestern University Chicago 2008

Jedná se o stipendijní studijní pobyt, určený českým studentům medicíny, kteří úspěšně ukončili 4. ročník a mají zájem se zdokonalit v dětské hematologii/onkologii, umí plynně anglicky a mají vstupní vízum do USA.

• Zájemci musí vyplnit přihlášku (dotazník), dostupnou na fakultních webových stránkách nebo na adrese http://thekmdfoundation.org/reginashope.html

• Žádost o stipendijní pobyt je třeba doložit dvěma odbornými referencemi od oborově příslušného učitele (prof. MUDr. J. Starý, DrSc.) a dalšího učitele fakulty. Doporučující dopis musí být napsán v angličtině a opatřen e-mailovou adresou doporučujícího učitele fakulty.

• Přihlášku ke stipendijnímu pobytu o prázdninách 2008 je třeba zaslat na níže uvedenou adresu do 28. 2. 2008.

• Zaslané přihlášky budou posouzeny vedením Nadace a cca 5 nejlepších uchazečů bude pozváno k pohovoru se zástupcem Nadace, který se obvykle koná v první polovině měsíce dubna. Do 20. 4. pak budou vybráni jeden až dva uchazeči pro prázdninový stipendijní pobyt.

• Vybraní studenti se musí zaregistrovat podle požadavků Northwestern University Medical School a předložit akademický transkript a děkanem potvrzený statut studenta UK 2. LF.

• Studijní program pro naše studenty je shodný s programem amerických studentů. Naši studenti tak mají příležitost účastnit se všech forem studia a akademických aktivit jako ostatní studenti Northwestern University.

• Studijní program trvá 6 týdnů. Nadace hradí cestovní náklady a ubytování.

Kontaktní adresa:
The Kristyna M. Driehaus Foundation
RHPM Application
1838 North Lincoln Park West
Chicago, IL., 60614, U.S.A
Phone (001) 312-335-1916 Fax: (001) 312-335-1926
e-mail: @email

Eventuální dotazy adresujte paní Lindě Flores na adresu:
@email

The Kristyna M. Driehaus Foundation

The new expanded Regina's Hope Medical Program for Medical Students

The Kristyna M. Driehaus Foundation (The KMD Foundation) is initiating the 2008 Regina's Hope Medical Program. This expanded program now includes two subcomponents: Regina’s Hope and Global Health.

Regina's Hope will continue to provide guaranteed placement in Northwestern University's clerkship training in pediatric hematology/oncology and full funding for travel and accommodation in Chicago.

Medical students interested in clerkship trainings in other specialties, who apply directly with Northwestern through the Global Partner agreement between Northwestern University and Charles University, may seek funding from The KMD Foundation via our Global Health program.

The Foundation is committing the necessary budget to sponsor one student for each program (two total) at minimum each year. Provided that the budget allows and the interest is large enough, more students may be sponsored.

The Foundation reserves the right to select students based on the application process and not fund any students. As has been done in the past, the Foundation's Board of Directors considers not only the Regina's Hope Medical Program qualifications and application standards, but also the Foundation's overall mission and objectives.

Students interested in applying for a pediatrics hematology/oncology training (Regina's Hope) or in receiving funding for training in another specialty (Global Health) should visit the Foundation's website at: http://www.thekmdfoundation.org/reginashope.html

Dita Broz
Executive Director

anglická verze

Vytvořeno: 11. 12. 2007 / Upraveno: 11. 1. 2019 / Jana Ocelková, DiS.