Vyhlášení 21. kola Grantové agentury Univerzity Karlovy (2024)
Přihlášky nových projektů
Pozorně si prosím pročtěte pravidla Grantové agentury Univerzity Karlovy na tomto odkazu, opatření rektora 36/2023 a praktická doporučení pro GAUK.
Přihlášky lze do aplikace vkládat od 2. 10. 2023, přičemž je nutné je podat na fakultu do 2. 11. 2023, kde budou také zkontrolovány a následně odeslány rektorátu.
Souhlas etické komise – pro souhlas etické komise prosím zašlete podklady (věcná část projektu, informovaný souhlas pacienta, definitivní název projektu, složení řešitelského týmu, souhlas vedoucího pracoviště s realizací projektu) co nejdříve e-mailem na adresu @email (nejpozději však do 20. 10. 2023).
Vyjádření Etické komise se požaduje, pouze pokud jsou součástí projektu klinické zkoušky. Přikládá se k přihlášce projektu - elektronicky jako příloha v rámci návrhu projektu v aplikaci GA UK. Pro několik projektů podaných jedním pracovištěm je přípustné jedno schválení Etickou komisí, avšak kopie tohoto souhlasu musí být součástí každé grantové přihlášky. Vyjádření Etické komise musí být vždy aktuální (nelze použít např. vyjádření Etické komise nepřijatého návrhu projektu při novém podání projektu v dalším roce).
V případě spolupráce s FN Motol zašlete vyplněné Prohlášení k podání grantového projektu, které najdete na https://www.lf2.cuni.cz/veda-a-vyzkum/formulare-oddeleni-pro-vedu-a-vyzkum e-mailem na adresu @email (nejpozději však do 2. 11. 2023).
Přihlášky mohou podávat pouze studenti ve standardní době studia zapsaní na univerzitě.
Podmínkou splnění projektu je publikace alespoň přijatá do tisku (obsahující dedikaci a afiliaci projektu GA UK). Bez afiliace i dedikace nelze považovat výstup za výsledek řešení projektu.
Finanční prostředky
Požadované finanční prostředky se uvádí vždy pro aktuální rok řešení. Max. výše finančních prostředků, kterou lze přidělit projektu na rok, činí 300.000,- Kč. V případě financování návrhu projektu jsou finance přiděleny vždy na jeden kalendářní rok a nelze je přesouvat do dalšího roku řešení. Nedočerpané finance se vrací přes fakultu zpět na GA UK.
Finanční prostředky se dělí na:
• mzdové prostředky, ostatní osobní náklady a odvody na sociální a zdravotní pojištění
• stipendia
• pobytové náklady
Není stanoven žádný limit na žádaný objem financí. Lze hradit pouze studentským řešitelům; vedoucím pouze ve zcela výjimečných a dobře zdůvodněných případech. Zahrnují náklady na jízdné a ubytování. Kurzy, školení, konference a workshopy je možné financovat pouze s deklarovanou aktivní účastí řešitele. Studentům, kteří nemají s fakultou uzavřenou pracovní smlouvu, nelze hradit diety, stravné, kapesné.
• další neinvestiční náklady
Jedná se o materiální náklady, např. laboratorní a kancelářský materiál; literatura; drobný hmotný majetek; publikační náklady včetně poplatků za open access; služby; konferenční poplatky; výpočetní technika - pouze v odůvodněných případech.
• doplňkové náklady
Podle čl. 5 odst. 2 Zásad činnosti GA UK pro fakultu, na které je hlavní řešitel zapsán nebo na které je školitel nebo akademický pracovník zařazen. Doplňkové náklady tvoří 15 % přímých (tj. v předcházejících bodech uvedených) nákladů projektu. Navrhovatel částku nezadává, aplikace ji dopočítá automaticky.
Limity finančních prostředků, které lze přidělit projektu na jeden rok:
- mzdové prostředky a ostatní osobní náklady včetně odvodů: nejvýše 40 000 Kč pro projekt, z toho nejvýše 20 000 Kč pro školitele nebo akademického pracovníka
- prostředky na stipendia: nejvýše 160 000 Kč pro projekt, z toho nejvýše 80 000 Kč pro hlavního řešitele
Minimálně 75 % ze mzdových a stipendijních nákladů musí být přiděleno na stipendia a nejméně polovina členů týmu musí být studenti.
Upozornění: pokud Vám nejde zadat určitá částka v konkrétní položce, ujistěte se, že jste nepřekročil/a limit na projekt. Zkontrolujte též zadané částky – aplikace v takovém případě může automaticky krátit jednotlivé položky.
Limity finančních prostředků, které lze přidělit projektu na jeden rok, jsou tyto:
a. mzdové prostředky a ostatní osobní náklady včetně odvodů:
nejvýše 40.000 Kč pro projekt, z toho nejvýše 20.000 Kč pro školitele nebo akademického pracovníka podle čl. 5 odst. 3 Zásad.
b. prostředky na stipendia:
nejvýše 160.000 Kč pro projekt, z toho nejvýše 80.000 Kč pro hlavního řešitele,
Podíl prostředků podle písmena b) na součtu prostředků podle písmen a) až b) činí více než 75 %.
V kalendářním roce lze jedné osobě z prostředků GA UK přidělených projektům poskytnout:
a. formou mzdových prostředků a ostatních osobních nákladů nejvýše 40.000 Kč,
b. formou stipendií nejvýše 100.000 Kč,
c. formou mzdových prostředků a ostatních osobních nákladů nebo stipendií nejvýše 100.000 Kč.
Do požadovaných nákladů nelze zahrnout:
- dlouhodobý nehmotný majetek a dlouhodobý hmotný majetek s dobou použitelnosti delší než jeden rok a v ocenění vyšším než 80 000,- Kč (viz OR 41/2022);
- náklady, které bezprostředně nesouvisejí s řešením projektu
- náklady, jejichž cena přesahuje cenu v místě a čase obvyklou
- výpočetní techniku v neodůvodněných případech. Výpočetní techniku je doporučováno žádat pouze v odůvodněných případech a přiměřené výši (optimálně +- 20.000,- - dle skutečných požadavků konkrétních vědních oborů)
- počítačové programy, které může poskytnout fakulta
- náklady na telefon
- náklady na odměny /dárky pro respondenty.
-
(Respondenty, probandy není možno financovat formou odměn nebo dohod (DPČ a DPP), neboť v takovém případě by tyto osoby podle pravidel MŠMT musely být vedeny jako členové řeš. kolektivu. Náklady na respondenty, probandy je možné hradit z ONN formou služeb)
- Pronájem prostor, které může poskytnout fakulta
- Školné, kurzy, školení
- Workshopy, letní/zimní školy a konference bez aktivní účasti (pokud nárokuje více řešitelů výjezd na tutéž konferenci, musí být u každého účastníka jiný konferenční příspěvek).
- Tvorbu webových stránek, přípravu koncertů, výstav, konferencí a sympozií, náklady spojené s příjezdem a pobytem odborníků apod. Výstavy lze uznat jako výstup GA UK, pouze pokud je výstupem též odborný katalog k výstavě (s citacemi a popisem badatelského postupu);
Studuje-li hlavní řešitel v doktorském studijním programu, upravuje hospodaření s přidělenými finančními prostředky smlouva uzavíraná mezi univerzitou a hlavním řešitelem. Hlavní řešitel je odpovědný za řádné čerpání a hospodárné využívání přidělených prostředků. Nestuduje-li hlavní řešitel v doktorském studijním programu, upravuje hospodaření s přidělenými finančními prostředky smlouva mezi univerzitou a akademickým pracovníkem podle čl. 7 odst. 3 Grantového řádu, kterou též podepisuje hlavní řešitel. Odpovědnost tohoto akademického pracovníka a hlavního řešitele za řádné čerpání a hospodárné využívání přidělených prostředků upravuje smlouva.
Upozorňujeme, že nedodržení termínů je důvodem nedoporučení projektu ze strany 2. LF UK.
Žádosti o pokračování projektu a Závěrečné zprávy
Žádosti o pokračování projektu a závěrečné zprávy se podávají pomocí aplikace GA UK.
V žádostech je mimo jiné nutné zdůvodnit veškeré změny, které byly během roku provedeny oproti přihlášce, včetně přesunů financí mezi položkami a změn v řešitelském týmu.
Fakultní termín pro podání přihlášky nového projektu |
2. 11. 2023 |
Fakultní termín pro podání žádostí o pokračování projektu |
9. 1. 2024 |
Fakultní termín pro podání závěrečných zpráv |
20. 3. 2024 |