Výuka praktických dovedností – Všeobecné lékařství

Výuka praktických dovedností studentů magisterského studijního programu Všeobecného lékařství

Po schválení vědeckou radou a akademickým senátem UK 2. LF zavádíme v akademickém studijním roce 2004/2005 plnění minima praktických dovedností a to v rozsahu a formou, uvedených v Indexu praktických dovedností (IPD). Minimum praktických dovedností se tak stává povinnou součástí studijních povinností magisterského studijního programu všeobecného lékařství. IPD bude vydávat Studijní oddělení studentům 3. a 4. ročníku při jejich zápisu ke studiu.
Rozsah povinného minima praktické průpravy a formy provádění byly diskutovány a následně schváleny vedoucími učiteli příslušných klinických oborů.

Praktické dovednosti
Praktické dovednosti jsou v IPD pro přehlednost členěny do celků uvedených pod jednotlivými klinickými obory: a) vnitřní lékařství/pediatrie, b) chirurgie, c) porodnictví a gynekologie, d) ORL, e) oftalmologie, f) neurologie. Mnohé z nich je možné plnit či si procvičovat ve více klinických oborech.
Praktické dovednosti jsou ve většině případů členěny na praktickou demonstraci nebo provedení pod dozorem a to jak u dospělého nemocného, tak u dítěte.
V případě oboru neurologie takové členění uvedeno není, protože se vesměs jedná o plnění formou praktických demonstrací. Předpokládá se, že každá praktická demonstrace bude automaticky provedena jak u dospělého pacienta, tak u dítěte.
V případě infiltrační anestezie, uvedené pod klinickým oborem „chirurgie“, je uvedenou formou provedení u dětského pacienta praktická demonstrace. U dospělého není forma provedení specifikována. O způsobu provedení rozhodne podle konkrétní situace učitel s tím, že přednost se dává provedení výkonu pod dozorem.

Plnění praktických dovedností
Student plní praktické dovednosti, uvedené v IPD, podle vlastního uvážení počínaje 3. ročníkem studia. Studenti plní praktické dovednosti v rámci jednotlivých výukových bloků i mimo ně, včetně prázdninové praxe nebo v rámci účasti na nočních službách.

Kontrola splnění minima praktických dovedností
Praktické dovednosti, uvedené v IPD pod obory oftalmologie, ORL a neurologie, musí být splněny a potvrzeny v IPD před zápisem do dalšího studijního ročníku. V případě dovedností uvedených v rámci oftalmologie to je 5. ročník, v případě dovedností uvedených pod obory ORL a neurologie 6. ročník. Splnění dovedností kontroluje při zápisu do následujícího ročníku studia příslušný referent Studijního oddělení UK 2. LF.
Praktické dovednosti uvedené pod obory, které jsou součástmi SRZ, je třeba splnit před termínem vykonání dané části SRZ. Splnění praktických dovedností kontrolují vedoucí učitelé příslušných klinických oborů nebo jimi pověření zástupci.

Vaše podněty a připomínky jak zdokonalit praktickou výuku našich studentů zasílejte během školního roku na e-mailovou adresu Studijního oddělení – @email.

doc. MUDr. P. Zoban, CSc.
proděkan pro studium klinických oborů

prof. MUDr. J. Koutecký, DrSc.
děkan UK 2. LF

V Praze dne 12. 7. 2004