Knížka je to velká tak akorát, aby se mohla strčit do zadní kapsy kalhot, praktická, s ohebnými deskami, které něco vydrží. Jeden z jejích autorů MUDr. Martin Souček, vedoucí lékař Metabolické jednotky Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, ji v nadsázce popisuje jako kuchařku: je čtivá, srozumitelná a nikdo se v ní neztratí. Nová publikace Naléhavé stavy z pohledu internisty, praktické postupy, je ale možná právě tím malým závažíčkem na váze, které během rychlého sletu událostí jedné služby rozhodne o něčím životě.
„Dlouho jsme na naší klinice přemýšleli o osvětě v tom, jak se postavit k různým akutním stavům, které na našem pracovišti snadno vzniknou. Vytvořili jsme tedy ‚podoma‘ sepsaná skripta, která jsme dali k dispozici mladým sekundářům. Jak jednou ten materiál vzniknul, začali se na sekretariátu objevovat lidi a ptali se: Vy prý máte nějaká skripta a nás by hrozně zajímala. Jednou šlo o studenta 5. ročníku, potom 6., pak je někdo ukázal studentům během výuky a najednou se k nám coural průvod zájemců a všichni chtěli skripta,“ vypráví o prvotním nápadu dr. Souček. Profesionální podobu skriptům po čase vdechlo nakladatelství Grada, které Naléhavé stavy z pohledy internisty vydalo před několika týdny.
Nejde o žádnou „bichli“ s podrobnými informacemi, ale právě o „rychlou kuchařku“. „Představte si náhlý stav, jako je třeba infarkt myokardu nebo plicní embolie… v knize najdete, jak se nemoc projevuje, jak ji rychle diagnostikovat a jakým způsobem ji léčit. To vše v bodech, aby o pacienta bylo postaráno v co možná nejkratším čase,“ popisuje strukturu knihy dr. Souček. Když sám začínal pracovat v nemocnici, podobné publikace neexistovaly, stejně jako internet a informací bylo málo. K dispozici bylo jen několik knih a staré chorobopisy, ze kterých mohl čerpat při řešení konkrétních situací. Dnes je to právě naopak: informací je přehršel, ale nejsou vytříděné. „Lidé jsou pak zmatení a nevědí, jak danou problematiku uchopit, které jsou to ty up-to-date informace. A když takový stav vznikne, nemáte čas si sednout k počítači a něco si hledat a bádat. Právě v tom by mohla naše kniha pomoci,“ zamýšlí se dr. Souček.
Publikaci Naléhavé stavy podle něj využijí nejen internisté, ale všichni lékaři, včetně těch praktických, kteří se ve svých ambulancích mohou potkat třeba s náhlou příhodou břišní nebo cévní mozkovou příhodou. Sáhnout po ní mohou také studenti od 4. ročníku výš. Kapitoly se zabývají i tématy, jako jsou akutní intoxikace, podchlazení, delirantní stavy nebo akutní selhání ledvin. „Jsem možná staromilec, vím, že dnes má každý díky telefonu v ruce hned spoustu informačních zdrojů. V jednu chvíli jsem si říkal, zda taková kniha má smysl, ale ze zájmu o ni se ukazuje, že má,“ zamýšlí se dr. Souček. Spolu s kolegy se snažili do materiálu dostat postupy podle mezinárodních doporučení, ale otisknout do něj i vlastní dlouholetou praxi. Obsažené informace jsou také konkrétní, když se mluví o podání léčiv, čtenář se také dozví, který konkrétní typ využít i způsob, jak jej podat.
Text doplňují také videopřednášky, které připravili autoři jednotlivých kapitol a slouží jak sekundářům, tak jako výukový materiál pro studenty během volitelného předmětu. „Knihu recenzovala mimo jiné paní profesorka Sylvie Dusilová Sulková, z čehož mám velkou radost. Napsala nám moc hezký komentář. A dokonce jsem se dozvěděl, že ještě než kniha vyšla, sama text s oblibou využívala,“ uzavírá s úsměvem dr. Souček.