Mnichov – pivo zde teče proudem

Štítky

Jitka Smetanová, studentka 5. ročníku doktorského studia Imunologie, absolvovala krátkou stáž v Mnichově. Píše esej a posílá fotky.

Jitka Smetanová na Oktoberfestu. Fotografie na této stránce: archiv autorky

Na přelomu září a října jsem strávila krátkou stáž v Německu na Ludwig-Maxmilians-Universität München, konkrétně ve výzkumném centru dětské nemocnice Dr. von Hauner. Většinu času jsem strávila v laboratoři, která se zabývá především poruchami imunity, a to včetně autoimunit, primárních imunodeficiencí a predispozicemi k maligním onemocněním. Mým úkolem bylo pomocí funkčních testů zahrnující kultivační a stimulační eseje buněk pacientky s deficitem molekuly CD137 detailněji popsat efekt doposud nepopsané mutace této molekuly na imunitní systém. V průběhu svého pobytu jsem měla možnost navštívit diagnostickou laboratoř a podívat se na postupy a škálu vyšetření, které zde rutině provádějí. V neposlední řadě jsem se naučila nové laboratorní metody (klonování a transfekci), které, doufám, využiji v budoucnu při své práci.

Celkově dětská nemocnice působí velmi příjemně, všude na stěnách jsou namalovány pohádkové postavy a pro nejmenší nechybí ani dětské koutky. Nemocnice se nachází v docházkové vzdálenosti od centra a nabízí svým zaměstnancům i venkovní přírodní koutek, kde většina z nich při slunečném a teplém počasí tráví obědovou pauzu. Mimoto nemocnice pořádá časté teambuldingové akce pro všechny své zaměstnance.

Po celou dobu své stáže jsem komunikovala v angličtině, problém s dorozuměním jsem měla pouze v kanceláři univerzity při výdeji čipu do laboratorních prostor, kde jsem se bez němčiny svých kolegů neobešla.

Mnichov je kulturní centrum Bavorska, pracuje i studuje zde hodně cizinců. Město pro své návštěvníky nabízí řadu atrakcí, ať již například Olympijský park, BMW muzeum, pro sportovce návštěvu Allianz Areny a pro odpočinek řadu parků. Za návštěvu rozhodně stojí i každodenní trhy, které nabízejí spoustu bavorských specialit a čerstvé ovoce. Mnichov jsem navštívila v době tradičního Oktoberfestu, kam se sjíždějí lidé z celého světa. Přehlídka krojů, ochutnávka několika druhů lokálních piv a místní atmosféra rozhodně stojí za návštěvu.

Ačkoliv má Mnichov velmi bohatou infrastrukturu a k dispozici celkem osm linek metra, místní vlaky a bohatou autobusovou síť, většina místních využívá k pohybu kolo, a to v zimě i dešti. Ceny dopravy, ubytování i stravování jsou pro nás Čechy poměrně vysoké, obzvlášť v době Oktoberfestu, kdy se raketově zvyšují především ceny ubytování. Velkou výhodou je dostupnost Mnichova z ČR – cesta autobusem nebo vlakem trvá z české metropole pouhých pět hodin.

Zahraniční stáž je skvělá zkušenost pro ty, kteří se chtějí podívat do světa a poznat nové pracovní prostředí.

Vytvořeno: 4. 7. 2024 / Upraveno: 4. 7. 2024 / Bc. Luděk Liška