Info

Fotografie: archiv E. M.

Nová kniha chce zlepšit dostupnost stomatologické péče o pacienty se vzácným onemocněním v ústní dutině a ušetřit tak třeba i cestování

Nová kniha chce zlepšit dostupnost stomatologické péče o pacienty se vzácným onemocněním v ústní dutině a ušetřit tak třeba i cestování

Tým ze Stomatologické kliniky pod vedením dr. Evy Míšové připravil odbornou publikaci zaměřenou na vzácná onemocnění v orofaciální oblasti; spoluautory jsou dr. Lenka Kratochvílová a dr. Adam Nocar. Kniha Projevy vzácných onemocnění v orofaciální oblasti přináší bohatou obrazovou dokumentaci a podrobný popis 54 vzácných chorob, které se mohou projevovat v ústní dutině, a je důležitým přínosem nejen pro zubní lékaře, ale také pro pediatry a dentální hygienisty. Zvláště se věnuje poruchám vývoje zubů, které mohou sloužit jako marker pro monitorování vývojových vad v orofaciální oblasti.
Štítky

Dr. Eva Míšová vysvětluje, co stálo v pozadí vzniku knihy: „Naše pracoviště ve Fakultní nemocnici v Motole nabízí neskutečné možnosti. Z Centra pro léčbu vzácných chorob k nám docházejí pacienti se vzácnými onemocněními, kterým nabízíme pomoc, protože běžný zubní lékař často nemá tolik zkušeností a někdy se i bojí přijmout takové lidi do péče. Napadlo mě, že sepíšeme a poskytneme takovou kuchařku, aby kolegové zubaři věděli, jak s takovým pacientem zacházet a nebáli se ho ošetřovat.“

MUDr. Eva Míšová, Ph.D., MBA, je pedostomatoložka, působila ve Fakultní nemocnici Olomouc a na Lékařské fakultě Univerzity Palackého, od roku 2022 pracuje na Stomatologické klinice 2. LF UK a FN Motol, kde vede stomatologickou poradnu pro vzácná onemocnění. Je autorkou knihy Zubní kaz raného dětství (2022) a projektu preventivní péče FNOL Zubní víla.

Tak se mohou ušetřit značné prostředky včetně například cestování: „Každý není z Prahy nebo okolí. Chtěla bych, aby lidé nemuseli jezdit za mnou zdaleka do Motola, jestliže já pak zjistím, že se nejedná o nic závažného. Malé věci by mohli konzultovat přímo se svým zubařem. I když se samozřejmě nezříkáme odpovědnosti a chceme, aby velká ošetření vždy probíhala v Motole,“ dodává lékařka.

Monografie poskytuje detailní pohled na jednotlivé vzácné choroby, jejich dědičnost, projevy a diagnostiku, a její přínos spočívá ve snadnější orientaci odborníků v léčbě těchto pacientů. Upozorňuje také na důležitost včasné diagnostiky a léčby, která může zásadně ovlivnit kvalitu života pacientů se vzácnými onemocněními.

Vytvořeno: 23. 9. 2024 / Upraveno: 23. 9. 2024 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.