Pracoviště v Helsinkách jsem si pro stáž vybrala s ohledem na jeho excelenci v oblasti dětské chirurgie

Pracoviště v Helsinkách jsem si pro stáž vybrala s ohledem na jeho excelenci v oblasti dětské chirurgie

Štítky

Tereza Bartošová, studentka 2. ročníku doktorského oboru Preventivní medicína a epidemiologie, se vydala na měsíční stáž Erasmus do Helsinek. Píše esej a posílá fotky.


V srpnu 2024 jsem díky programu krátkodobých stáží Erasmus pro doktorandy absolvovala měsíční klinickou a vědeckou stáž na dětské chirurgii v Helsinkách. K této příležitosti mě přivedlo doporučení mé školitelky, která mi představila několik špičkových pracovišť v Evropě. To v Helsinkách jsem si vybrala s ohledem na jeho excelenci v oblasti dětské chirurgie jak na klinické i na vědecké úrovni. Hlavním důvodem mé volby byla dlouhodobě vynikající péče o pacienty s Hirschsprungovou chorobou, jež je zároveň tématem mé dizertační práce. Zaujaly mě především skvělé pooperační výsledky, promyšlený systém dlouhodobého sledování a péče a úspěšná tranzice pacientů do dospělosti. Dalším důležitým aspektem byla možnost porovnat skandinávský zdravotnický systém s tím českým a získat tak inspiraci pro svou další práci. K této stáži jsem se dostala díky osobnímu oslovení docentky z tohoto pracoviště na ERNICA meetingu (European Reference Network for Rare Inherited and Congenital Anomalies), kde jsme navázaly kontakt.

 

Hlavním důvodem mé volby byla dlouhodobě vynikající péče o pacienty s Hirschsprungovou chorobou, jež je zároveň tématem mé dizertační práce. Zaujaly mě především skvělé pooperační výsledky, promyšlený systém dlouhodobého sledování a péče a úspěšná tranzice pacientů do dospělosti.

V nově postavené dětské nemocnici mě přivítal velmi vstřícný a profesionální tým. Byl mi přidělen mentor, který se mi každý den intenzivně věnoval. Jelikož byl srpen a prázdninové období, na oddělení nebylo tolik práce, což mi umožnilo před každou operací věnovat čas studiu diagnózy a plánovaného zákroku. Zároveň na mě měli všichni více času, což mi umožnilo důkladněji poznat jejich práci.

Budova New Children’s Hospital

Většinu času jsem trávila na operačních sálech, kde jsem občas měla možnost asistovat u jednodušších operací. Na sálech jsem sledovala práci jak chirurgů, tak i anesteziologů. Velmi mě zaujala možnost, kterou mají rodiče – mohou doprovodit své dítě na operační sál až do okamžiku podání anestezie. Tento přístup není v Česku zatím běžný na všech pracovištích. Kromě operačních sálů jsem pravidelně navštěvovala jednotku intenzivní péče a standardní dětské oddělení, abych poznala celý proces péče. Každé pondělí jsem se účastnila specializovaných ambulancí, jež byly zaměřeny na specifické diagnózy.

 

Velmi mě zaujala možnost, kterou mají rodiče – mohou doprovodit své dítě na operační sál až do okamžiku podání anestezie.

Jedním z velkých pozitiv finského zdravotnického systému je sdílený zdravotnický informační systém, ke kterému mají přístup všichni lékaři. Tento systém významně usnadňuje koordinaci péče a zároveň poskytuje vynikající zázemí pro vědeckou práci. Z vědeckého pohledu mě inspirovalo, že všichni PhD studenti jsou zde vedeni k tomu, aby si sami prováděli statistickou analýzu svých dat. Tento přístup mě nadchl a motivoval k tomu, abych se v této oblasti dále vzdělávala. Možnost stát se v tomto ohledu samostatnější byla jedním z cenných podnětů, které si z této stáže odnáším.

Jak je známo, ve Skandinávii je výborná znalost angličtiny napříč populací. To se potvrdilo i v nemocnici – všichni zdravotníci, včetně chirurgů, sester a dalších členů týmu, uměli anglicky perfektně. To velmi usnadnilo komunikaci a integraci do pracovního prostředí.

Očekávala jsem, že Finové budou spíše introvertní národ, ale obyvatelé Helsinek mě překvapili svou otevřeností a přívětivostí. Každý, koho jsem potkala, byl vstřícný a ochotný mi sám od sebe pomoci. Pravděpodobně to bylo i díky tomu, že jsme neměli jazykovou bariéru – dokonce i paní v rybárně mluvila výborně anglicky.

Srpnové počasí bylo velmi příjemné, teploty se pohybovaly kolem 24 °C, což bylo po teplém červenci v Praze osvěžující.

Centrum Helsinek. V pozadí jde vidět SkyWheel Helsinki

Helsinky jsou skvěle uzpůsobené pro cyklisty – město má rozsáhlou síť cyklostezek a téměř všude si jde kolo půjčit. Každý den jsem do práce jezdila na kole kolem moře, což byl krásný začátek dne. Kromě moře jsou pro město charakteristické i malé ostrůvky, jež dodávají Helsinkám jedinečný kouzelný ráz. Celkově je na Helsinkách vidět zdejší silné ekologické smýšlení občanů. Veřejná doprava, architektura, cyklostezky, důraz na recyklaci a zelené plochy jsou všudypřítomné a přispívají k příjemné atmosféře města.

 

Celkově je na Helsinkách vidět zdejší silné ekologické smýšlení občanů. Veřejná doprava, architektura, cyklostezky, důraz na recyklaci a zelené plochy jsou všudypřítomné a přispívají k příjemné atmosféře města.

Toto město je rovněž ideální pro rodiny s dětmi. Nabízí spoustu dětských hřišť a zázemí, které jsme hojně využívali. Na stáž jsem totiž vyrazila s rodinou, včetně mé dvouleté dcery, která si Helsinky zamilovala. Nejvíce ji nadchlo otužování v moři, lodičky, ostrůvky, místní lososová polévka a všudypřítomní mumínci.

Vyjížďka lodí na jeden z ostrovů

Tato stáž pro mě nebyla jen profesní zkušeností, ale také cennou lekcí v logistice a organizaci při spojení pracovního a rodinného života. Zároveň jsem na tomto pracovišti navázala přátelské vztahy s několika kolegy, se kterými by mohla být v budoucnu velmi přínosná profesní spolupráce.

Vstup na ostrov Seurasaari
Vytvořeno: 18. 12. 2024 / Upraveno: 20. 12. 2024 / Bc. Luděk Liška