Směrem k nevelkému, ale respektovanému pracovišti

Štítky

MUDr. Jiří Uhlík, Ph.D., se 1. července 2015 stal vedoucím Ústavu histologie a embryologie 2. LF UK. Představujeme ho v krátkém rozhovoru.

Pohovořte prosím krátce o svých odborných zájmech. Čím se zabýváte, čeho jste dosáhl a jaké máte cíle?

Jiří Uhlík. Foto: archiv J. U.

Když jsem se během posledního ročníku medicíny rozhodoval, kam budu směřovat po promoci, oslovila mě vedoucí právě založeného Ústavu histologie a embryologie 2. LF UK profesorka Konrádová s nabídkou zaměstnání. Jelikož jsem měl blízko k teoretickým oborům a k histologii zvlášť, neváhal jsem a stal se výzkumným pracovníkem a později odborným asistentem ústavu. Paní profesorka byla známá svým výzkumným zaměřením na ultrastrukturu epitelu dýchacích cest, a zvláště na řasinky, a proto jsem se přirozeně do této problematiky zapojil i já. Postupně se spektrum mých odborných zájmů rozšiřovalo i na jiné techniky a tkáně, ale v podstatě jsem zůstal věrný dýchacímu systému. V poslední době mě nejvíce zajímá remodelace stěny dýchacích cest při vývoji bronchiálního astmatu a možnosti jejího ovlivnění. Mou prioritou také zůstává ultrastruktura řasinek a její vrozené i získané poruchy.

Jakou máte vizi jako vedoucí ústavu? Na co budete klást důraz?

Přebírám vedení ústavu po dlouholetém a úspěšném vedoucím docentu Vajnerovi a chci pokračovat v jeho vedení směrem k rozsahem nevelkému, ale stabilnímu a respektovanému pracovišti, které bude ve spolupráci s dalšími pracovišti fakulty produkovat hodnotnou vědeckou práci. Rád bych zapojil do naší činnosti i studenty a vytvořil místo, kam se budou rádi vracet i poté, co projdou výukou našich nelehkých předmětů.

Jaké budou vaše první kroky ve funkci?

Necelý týden po mé instalaci do funkce vedoucího došlo v Žížale k havárii vodovodu, která naplno zasáhla prostory ústavu. Mým prvním úkolem ve funkci tedy bylo zachránit, co bylo možné, a nyní se spolu se svými spolupracovníky snažím co možná nejrychleji obnovit provoz laboratoří a učeben. Takový začátek bych nikomu nepřál. Již se ale mohu pomalu soustředit i na další věci, kam patří především hladký přechod na nový systém výuky histologie a embryologie jako společného předmětu. K tomuto konceptu se vracíme po více než deseti letech oddělené výuky našich předmětů a slibujeme si od něho lepší pochopení struktury tkání a orgánů při současném studiu jejich vývoje a jeho molekulární regulace. Plánujeme také pokračovat v inovaci učebních textů, nejbližším plánem je vydání anglické verze skript.

Vytvořeno: 12. 10. 2015 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.