Na konci září (26.–28. 9. 2024) proběhla v pražském Karolinu třídenní mezinárodní konference na téma pokroky ve vakcinaci proti nádorovým chorobám, PIVAC-24. Jednalo se o 23. ročník této již tradiční a významné konference v oblasti boje proti nádorovým chorobám. První ročník se uskutečnil v roce 2001 v Cambrige.
Letošní konferenci organizovali členové týmu, kteří se na Ústavu imunologie 2. LF a FN Motol dlouhodobě věnují výzkumu a vývoji nádorové imunoterapie: prof. Jiřina Bartůňková, prof. Jitka Palich Fučíková a doc. Daniel Smrž. Dalším členem organizačního týmu byl prezident České imunologické společnosti, Dr. Luca Vannucci, z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Na konferenci vystoupilo se svými ústními sděleními 25 pozvaných řečníků a deset mladých výzkumníků. Z celkových 83 účastníků tvořili téměř třetinu PhD. studenti. Organizátorem konference byla 2. LF UK a její průběh byl zaštítěn rektorátem UK a Českou imunologickou společností. Finanční podporu poskytlo i mnoho komerčních subjektů.
Rezonujícím tématem bylo nádorové mikroprostředí a jeho vliv na účinnost imunoterapie a predikce této účinnosti. Významnými příspěvky byly i nové strategie a technologie přípravy protinádorových vakcín a jejich kombinování s dalšími terapeutickými modalitami, jako jsou inhibitory imunitních kontrolních bodů (immune checkpoint inhibitors) či chemoterapie.
Zvláštní pozornost pak byla věnována výsledkům výzkumu takzvaných terciárních lymfoidních struktur (TLS: Tertiary Lymphoid Structures), jejichž význam v predikci účinnosti jednotlivých terapeutických modalit v onkologické léčně v posledních letech významně roste. V neposlední řadě byla na konferenci prezentována a diskutována složitá problematika translace preklinického výzkumu do nových a účinných terapeutických modalit onkologické léčby.