Ammán, hlavní město Jordánska. Fotografie na této stránce: archiv autorky.

Všetko záležalo na tom, čo som ja chcela vidieť a robiť

Štítky

Martina Tureničová ze 6. ročníku Všeobecného lékařství strávila letní stáž v Jordánsku. Píše esej a posílá fotografie.

V júli 2023 som sa dostala na klinickú stáž do Jordánska, konkrétne do mesta Irbid. Na stáž som sa veľmi tešila, keďže moje dve predošlé stáže boli kvôli covidu zrušené. Jordánsko je vzdialené približne tri a pol hodiny lietadlom, čo z neho robí dostupnú, ale zároveň pre nás exotickú a zaujímavú destináciu.

S domácimi študentami sme sa stretli už na ammánskom letisku, kde nás vyzdvihli. Od začiatku boli veľmi milí a snažili sa byť maximálne nápomocní. Keďže sme prileteli počas víkendu, mali sme dva dni na aklimatizovanie sa na nové prostredie a po víkende sa začala stáž v nemocnici.

V Irbide sa nachádzajú dve fakulty medicíny, jedna na Yarmouk University a druhá na JUST (Jordan University of Science and Technology). Ja som mala stáž cez JUST, ktorej fakultná nemocnica KAUH sa nachádzala asi tridsať minút autobusom od Irbidu. KAUH (King Abdullah University Hospital) je obrovská nemocnica s trinástimi poschodiami, ktorá patrí k najväčším a najlepším v krajine.

Prvý deň nás na fakulte privítal dekan, ktorý nám vysvetlil základy fungovania medicínskeho vzdelávania v Jordánsku, a následne sme sa odobrali na svoje oddelenia. Mojím oddelením na túto stáž bola kardiológia. Mala som možnosť fyzikálne vyšetrovať pacientov, pozorovať ECHO a takisto katetrizácie. Každý deň som bola aj s rezidentami, ktorí mi vysvetľovali ich každodennú prácu, a spolu sme vyšetrovali pacientov. Jeden týždeň som strávila na internom ICU, kde som videla starostlivosť o akútnejších pacientov v kritických stavoch. Všetci lekári aj personál sa ku mne správali úžasne, nikdy ma nikto neodmietol a všetko záležalo na tom, čo som ja chcela vidieť a robiť, a na všetkom sa dalo dohodnúť. Výhodou bolo, že stáž bola veľmi kvalitná aj napriek mojej neznalosti arabčiny. V Jordánsku sa píše zdravotnícka dokumentácia v angličtine a tiež používajú všetky medicínske výrazy v angličtine. Vďaka tomuto je väčšina lekárov vybavená skvelou angličtinou.

Počas poobedia a víkendov nám domáci študenti pripravili zaujímavý program. Snažili sa nám ukázať jednak okolie Irbidu, ale videli sme aj veľa iných významných miest ako je Petra, Wadi Rum, Aqaba, Mŕtve more...  Mesto Irbid sa nachádza na severe Jordánska a väčšinou nebýva prvou voľbou medzi stážistami, väčšina študentov chce ísť do Ammánu. To ale nebol môj prípad a výber mesta Irbid si neviem vynachváliť. Vďaka menšej popularite sme boli aj menšia skupina a mesto vôbec nebolo preplnené turistami ako Ammán. Do Irbidu chodí absolútne minimum turistov, čo spôsobuje záujem domácich o zahraničných stážistov. Často sa nám prihovárali ľudia na ulici, pýtali sa odkiaľ sme a čo tam robíme, ponúkali nám pomoc. Lokálna arabská kultúra je veľmi fascinujúca a zaslúžila by si samostatnú esej na niekoľko strán, ale vo všeobecnosti si myslím, že okolo arabských krajín panuje veľa mýtov, ktoré vôbec nie sú pravdou. Celý mesiac strávený v Jordánsku bol neopakovateľnou a nezabudnuteľnou skúsenosťou, za ktorú som nesmierne vďačná. Bolo to po každej stránke obohacujúce a Jordánsko na stáž odporúčam.

Vytvořeno: 18. 6. 2024 / Upraveno: 25. 6. 2024 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.