Vzpomínka na profesora Jaroslava Komínka

Štítky

Letos v březnu si připomínáme 30. výročí úmrtí profesora MUDr. Jaroslava Komínka, DrSc., zakladatele moderní dětské stomatologie. Píše doc. MUDr. Jiří Ramba, DrSc.

Jaroslav Komínek. Foto: Archiv Jiřího  Ramby.

Narodil se 4. listopadu 1920 v Praze. Výchova v rodině i ve škole mu přiblížila mravní náboženské imperativy jako životní normu slušných a čestných lidí. V roce 1939 se zapisuje ke studiu medicíny, nadšení ze studia je vystřídáno zklamáním, nacisté zavírají české vysoké školy. Nastupuje tedy jako zubní laborant, což mu poskytuje dostatečný přehled o oboru stomatologie. V létě 1945 již opět studuje a po promoci v roce 1949 je přijat na II. stomatologickou kliniku v Praze.

V roce 1959 přešel J. Komínek na Fakultu dětského lékařství, kde zahájil i novou etapu ve svém odborném životě. S velkým elánem pracuje na projektu dětské stomatologické kliniky v Praze Motole. V roce 1961 obhajuje habilitační docentskou práci, pět let poté získává doktorát věd a krátce na to je jmenován řádným profesorem pro obor stomatologie. V roce 1970 se ujímá vedení nové kliniky v Motole, kterou pak opouští ve smutný druhý březnový den roku 1986.

Po celých šestnáct let, kdy jsem pracoval pod jeho vedením, jsem v něm poznal nejen vynikajícího lékaře, ale i vzácného člověka. Plně prokázal, že stomatolog nemůže být jen úzce specializovaný odborník, ale musí mít, kromě širokého rozhledu ve svém oboru, i dobrou erudici ve všeobecné medicíně. Láska k dětem mu pomohla vybudovat kliniku, která je neoddělitelně spjatá s jeho jménem. Vytvořil českou školu, která svojí úrovní a rozsahem odbornosti vysoce převýšila srovnání se zahraničními pracovišti. Rád učil a stejně tak rád předával zkušenosti všem, kteří o to projevili zájem. Publikoval více než 100 prací, řadu monografií a 11 vysokoškolských učebnic. Jeho nejvýznamnější dílo, učebnice Dětské stomatologie, bylo přeloženo i v zahraničí.

Klinika byla proslulá tvůrčím a přátelským prostředím, které přímo vyzývalo všechny pilné a aktivní. Tým tehdejší Dětské stomatologické kliniky tvořil přirozené odborné zázemí, ultimum refugium, poskytovat vysoce specializovanou péči dětem z celé Československé republiky.

Profesor Komínek patřil mezi ty, na něž může být Alma mater hrdá stejně, jako on ji ctil jako prioritní vědeckou instituci nejen u nás, ale i v Evropě.  Pro jeho následovníky pak znamená Komínkova osobnost vysoce umístěnou normu v přístupu k dětským pacientům, k spolupracovníkům, v pedagogické i vědecké práci a celé naší společnosti.

doc. MUDr. Jiří Ramba, DrSc.,
2. března 2016

Vytvořeno: 31. 3. 2016 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.