Zemřela profesorka Tomášová

Štítky

Nedlouho po stanovení diagnosy zákeřné nemoci nás 13. 7. 2008 navždy opustila prof. RNDr. Helena Tomášová, CSc. Prof. Tomášová pracovala od 1. 9. 1957 na naší fakultě nejdříve v Ústavu výzkumu vývoje dítěte. Působila na několika pracovištích a až dosud pracovala v Ústavu lékařské chemie a biochemie. Byla jedním z nejdéle sloužících členů naší akademické obce. V letech 1991 až 1998 stála v čele Ústavu biochemie.

Prof. Tomášová ve své laboratoři zavedla a prováděla klinická vyšetření markerů zánětu a propustnosti střevní stěny, která mimo jiné usnadnila diagnosu mnoha motolským pacientům s podezřením na cystickou fibrosu. Výsledky své práce prezentovala i na mezinárodním fóru. Jednou z posledních příležitostí, při níž se odborná veřejnost mohla setkat s prací prof. Tomášové, byla 31st European Cystic Fibrosis Conference v Praze, která proběhla přesně před měsícem.

Řekne-li se o někom, že přes 50 let pracuje na univerzitě, představí si neznalý posluchač váženého a pravděpodobně i vážného pedagoga. Prof. Tomášová však bez ohledu na kalendářní věk svoje okolí okouzlovala milým smyslem pro humor a bystrým a nepředpojatým uvažováním.

Paní profesorka vždy ochotně organizovala volby do akademického senátu, mezi jinými aktivitami, které pro fakultu vykonávala. Jedny z těchto voleb provázela diskuse, zda lze hlasovat on-line. Toto téma často rozdělí diskutující podle věku na mladé nadšence a starší skeptiky. Paní profesorka zažila spoustu bezproblémových „papírových“ voleb, a tak nepřekvapoval její rezervovaný postoj. Když pak proběhlo jedno kolo on-line hlasování, prof. Tomášová napsala snad jediný dopis, který jsem v této souvislosti dostal. Velmi nadšeně tehdy komentovala hladkost a rychlost hlasování po internetu a děkovala technikům za jeho přípravu. Jakmile jsme se potkali, s jiskrou v očích to komentovala ještě ústně.

Paní profesorko, je nás hodně, kteří na vás budeme s láskou vzpomínat. Jménem všech, kteří obdivovali vás a vaši práci, se s vámi loučím.

O. Hrušák,
děkan

Na přání paní profesorky Tomášové proběhne pohřeb pouze v úzkém kruhu rodiny.

Foto: archiv

Vytvořeno: 14. 7. 2008 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Administrátor 2. LF UK