ZÁPISky ze senátu UK 2. LF – 18. 1. 2012

Pravidelným prvním bodem zasedání byly zprávy z vedení fakulty, které představil děkan Ondřej Hrušák. Jen čtyři dny zpátky se na fakultě uskutečnil Den otevřených dveří, a proto bylo poděkováno všem pedagogům a studentům, kteří se na Dni podíleli. Zájem ze strany uchazečů byl jako každý rok opravdu mohutný a velká posluchárna byla obsazena do poslední židle, do posledního schodu.

Důležité upozornění bylo dále věnováno zajímavému článku o hodnocení studijních materiálů. Toto hodnocení se na webu fakulty objevilo před pár týdny a je unikátní nejen proto, že se jedná o první komprehensivní zmapování elektronických materiálů, ale také kvůli diskusi, která byla pod článkem otevřena. Právě zde má student, pedagog nebo kdokoliv jiný možnost sledovat její vlákno a výstupy i vyjádřit vlastní názor.

Na přelomu nového roku probíhalo jednání o přístupu studentů do UNISu (univerzální nemocniční informační systém). Na příští zasedání (ve středu 15. 2.) je tento bod opět na programu; Ing. Voříšek nás přijde seznámit s tím, v čem tento systém bude spočívat a kdy by mohlo dojít k jeho úspěšné implementaci a rozběhnutí.

Poslední zprávou z děkanátu byla krátká informace, že jsme úspěšně prošli kontrolou akreditační komise pro doktorské studium.

Asi největší část celého zasedání byla věnována otázce, jak se fakulta vypořádá s novým Programem pro rozvoj vědních oborů na Univerzitě Karlově (PRVOUK). Proděkan Trka ve své prezentaci nastínil, co zůstane zachováno, co se změní a jak se s tím vypořádat tak, aby došlo k minimálním zásahům do vědeckých pracovních skupin.
Fakulta bude podávat dva návrhy PRVOUKu, jeden za experimentální a druhý za klinickou medicínu. Hlavním řešitelem prvního bude prof. Trka, druhého prof. Lebl a prof. Babjuk.

Na Rektorátu UK se sešli předsedové AS ke koordinační poradě. Probíhala diskuse o věcném záměru zákona o vysokých školách. Předsedové se shodli, že nejdůležitější je především jednotnost při avizovaných protestech proti věcnému záměru.

Na protestech společně pracují Koordinační rada studentů UK (KRSUK), Studentská komora Rady Vysokých škol (SK RVŠ) a iniciativa Za svobodné vysoké školy. V prvním týdnu budou na naší fakultě probíhat krátké informační vstupy do jednotlivých přednášek všech ročníků. V úterý 28. 2. se na právnické a filosofické fakultě bude konat tzv. Noc univerzit. 29. 2. ráno potom půjde protestní průvod studentů, pedagogů a ostatních akademiků ke Strakově akademii na Úřad vlády, kde se bude v dopoledních hodinách jednat o věcných záměrech.

Diskuse se rozpoutala i na naší druhé fakultě a hlas byl totožný s hlasem z UK: musíme se sjednotit a společně ostře vystoupit proti hrozícímu omezení akademických svobod a potlačení univerzitní samosprávy.
K navrhovaným věcným záměrům vyšel Kritický průvodce reformami, jejž vypracovali studenti z akademického senátu UK.

Hostem lednového senátu byla zástupkyně za 2. lékařskou fakultu v Radě vysokých škol doc. RNDr. Hana Krásničanová, CSc.

Studentská senátorka a jediná reprezentantka bakalářských programů Markéta Cikrytová nás seznámila s novými programy Erasmus pro obor fyzioterapie. Fyzioterapeuti ještě donedávna neměli v rámci Erasmu žádnou partnerskou univerzitu, a tudíž ani možnost vyjet na tento studijní program.
Poslední události v dané problematice nám však přinesly dvě nové smlouvy, a to se Sahlgrenska Academy (Göteborg, Švédsko) a Mikkeli University of Applied Sciences (Mikkeli, Finsko). V obou případech se jedná o tříměsíční praktické stáže.

V posledním bodu zmínil předseda AS 2. LF prof. Komárek, že přijal rezignaci Tomáše Hauera na senátorskou židli. V únoru bychom se tedy měli ve studentské komoře těšit na novou tvář, která nahradí odcházejícího senátora.

Další zasedání akademického senátu se bude konat ve STŘEDU 15. 2. 2012 od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky, 2. patro, uzel D. Připomínáme, že jednání akademického senátu jsou veřejná a členové akademické obce jsou samozřejmě zváni.

-DankaHumlová-

Vytvořeno: 13. 2. 2012 / Upraveno: 19. 12. 2018 / MUDr. Jana Djakow