ZÁPISky ze senátu 2. LF UK – 18. 12. 2013

Poslední zasedání akademického senátu fakulty proběhlo ve středu 18. 12. 2013. Zasedání zahájil prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc., současný předseda AS, budoucí děkan.

Zprávy z děkanátu v prvním bodě představily novou webovou editorku naší fakulty Ing. Mgr. Terezu Kůstkovou. Dále byly vzpomenuty oslavy a koncert k výročí 60 let fakulty. Posledním bodem zpráv bylo téma změny názvu fakulty. O změně názvu se v minulosti na AS fakultním, univerzitním i u nás na fakultě mnohokrát mluvilo. Senát si uložil na svá budoucí jarní zasedání v novém roce úkol, kdy by se, v kooperaci s nově zvolenými zástupci v univerzitním AS, pokusil toto téma a jeho diskusi otevřít i na univerzitním poli.

Prof. Kodet, proděkan pro studium, předložil AS ke schválení „Podmínky pro přijetí studentů z jiných lékařských fakult, kteří chtějí pokračovat ve studiu na 2. lékařské fakultě“. Změnou oproti minulému znění je mj. zpřísnění povoleného průměru pro přestup, kdy žadatel musí mít v dosavadním studiu studijní průměr do 1,50 (včetně opakovaných termínů).

Doc. Marusič, proděkan pro rozvoj fakulty, předložil senátu každoroční aktualizaci dlouhodobého záměru 2. LF na rok 2014. Aktualizace byla schválena.

Senát také schválil harmonogram zasedání v novém roce 2014. Senát bude i nadále zasedat jednou měsíčně, vždy ve středu od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky, v následujících termínech: 15. ledna, 19. února, 19. března, 16. dubna, 21. května, 18. června, 15. října, 19. listopadu a 17. prosince.

Senátor Jiří Vítek vystoupil s návrhem zavedení volebních komunit při volbách do pedagogické komory. Důvodem byla snaha o rovnoměrné rozvrstvení zástupců z jednotlivých studijních oborů, protože podle jeho slov zde chybí zástupci z nelékařských studijních oborů.

V krátké poznámce si dovolím shrnout téma do pár vět: Studentská komora se už před pár lety dohodla a odhlasovalo se, že se v pravidelných volbách do akademického senátu fakulty bude volit 8 z 12 zástupců dle svých komunit (ročníkových, oborových). Pedagogická komora byla před volbami v roce 2012 žádána prof. Martinem Vízkem z Ústavu patologické fyziologie, aby bylo podobné, byť ne tak podrobné, rozvrstvení zavedeno i pro pedagogickou komoru. Senát komunity v Pedagogické komoře nezavedl, ale vyšel vstříc požadavku, aby se volební urny rozšířily i na další fakultní pracoviště, například tak vzniklo nové volební místo v Nemocnici Na Bulovce a v budově teoretických ústavů v Motole na Plzeňské. Tato nová místa tak dosadila do senátu Jorgu Fialovou, zástupkyni Bulovky, a doc. Hanu Maxovou z Plzeňské.

Diskuse k návrhu zavedení volebních komunit do pedagogické komory byla otevřena, ale reakce byly většinou negativní. Bylo doporučeno, aby Jiří Vítek tedy připravil tento návrh změny Volebního a jednacího řádu AS 2. LF UK a téma bylo ještě jednou nad tímto návrhem probráno na jiném zasedání.

Závěrem prosincového zasedání oznámil předseda akademického senátu fakulty, prof. Vladimír Komárek, ukončení svého působení v senátu před lednovým zasedáním, kdy proběhne volba nového předsedy AS. Dovolte mi na tomto místě, abych poděkovala prof. Komárkovi za jeho práci v akademickém senátu, kterému se velmi věnoval. Do budoucích let na děkanském starostolci mu přeji mnoho dobrých nápadů a stále kladný vztah k jeho akademickému senátu.

Zde je odkaz na rozhovor s prof. Komárkem z února 2013 a krátké zavzpomínání na senátní léta:
www.lf2.cuni.cz/fakulta/clanky/rozhovory/stridani-v-akademickem-senatu-a-spolecne-setkani-s-dekanatem-a-prednosty

Další zasedání akademického senátu se bude konat ve STŘEDU 15. 1. 2014 od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky, 2. patro, uzel D. Připomínáme, že jednání akademického senátu jsou veřejná a členové akademické obce jsou samozřejmě zváni.

-dankahumlova-

Vytvořeno: 8. 1. 2014 / Upraveno: 5. 12. 2018 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková