Prof. Jan Starý z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol obdržel Cenu ministra za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2014.
Ocenění, které ministerstvo školství uděluje od roku 2009 na základě usnesení vlády, má za cíl zviditelnit přínos výsledků oceněných, které mnohdy mají mezinárodní charakter. Slouží rovněž k posílení povědomí široké veřejnosti o práci a výborných výsledcích českých vědců. Ministerstvo letos obdrželo celkem 17 nominací, což je více než v minulých letech. Je to důkaz o stále se zvyšující kvalitě výsledků výzkumných aktivit českých vědců. Komise nakonec vybrala pět laureátů. Ceny jim předal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.
Prof. Jan Starý je mezinárodně respektovanou osobností v oboru výzkumu, diagnostiky a léčby dětských poruch krvetvorby. Jeho osobní zásluhou je Česká republika v tomto oboru konkurenceschopná v rámci nejvyspělejších zemí světa. Vědecké výsledky jím vedeného pracoviště patří k nejvýznamnějším v rámci lékařských fakult českých univerzit a léčebné výsledky nás řadí mezi nejúspěšnější země světa. Cenu obdržel za mimořádné a mezinárodně uznávané výsledky výzkumu a léčby dětské akutní lymfoblastové leukémie (ALL).
Šance dětí s akutní leukémií na vyléčení se zvýšila díky studii vedené českými lékaři
ALL je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u dětí. Nulová šance na vyléčení počátkem 60. let 20. století se změnila na více než 80 % v současnosti (v ČR dokonce 90 %). U většiny dětí se však nelze s dosaženými výsledky spokojit. Léčba je náročná, dlouhodobá a přináší řadu komplikací a pozdních následků. 20 % dětí s leukémií navíc prodělává návrat nemoci (relaps), který vyžaduje novou léčbu, většinou posílenou o transplantaci kostní dřeně. Současná dětská onkologie se snaží optimalizovat počáteční léčbu tak, aby se podařilo výskyt relapsu dále snížit. Léčebného pokroku je dosahováno optimalizací dávek a schémat stávajících léků. Cílem studie ALL Intercontinental-BFM 2002, do které se zapojilo 130 center z 15 zemí tří kontinentů, a zahrnovala 5060 dětských pacientů, bylo mj. zlepšit prognózu dětí vysokého rizika posílením intenzity léčby a naopak ušetřit vedlejších účinků léčby děti s dobrou prognózou, a to snížením její intenzity.
Mezinárodní akademické výzkumné léčebné studie, navrhované a organizované lékaři a vědci z medicínsky nejvyspělejších zemí světa, jsou rozhodujícím faktorem pokroku v léčbě dětských akutních leukemií. Kolaterální vědecké projekty doprovázející tyto studie přinášejí významné poznatky o biologii a klinickém chování jednotlivých subtypů leukemií. Návrh a koordinace těchto prestižních studií je tedy vždy doménou mezinárodních autorit v oboru, prakticky vždy z tradičních zemí západní Evropy či Severní Ameriky. O postavení prof. Starého v kontextu světové dětské hematologie svědčí fakt, že prestižní mezinárodní akademickou výzkumnou léčebnou studii ALL Intercontinental-BFM 2002 spolunavrhl a osobně koordinoval. Léčebné výsledky byly ve všech zúčastněných zemích nejlepší v jejich historii a pro některé z nich to byla první mezinárodní studie, které se účastnily. Vědecké výsledky, publikované odděleně od hlavních výsledků studie, jednoznačně prokázaly nutnost využití moderních genetických metod ve stratifikaci pacientů a řízení intenzity jejich léčby.
Léčebné výsledky studie byly publikovány v jednom z nejprestižnějších časopisů v oboru, Journal of Clinical Oncology, jako historicky první klinická studie v onkologii vedená českými lékaři, prof. Jan Starý byl prvním autorem článku. Zveřejnění výsledků studie získalo značnou publicitu v českých médiích, když o něm referovaly celostátní televize, noviny i internetové zpravodajské servery (přehled viz zde).