Učitelé roku 2008 – výsledky studentské ankety

Anketa „Učitel roku“ již patří ke každoročním tradicím, stejně jako vyhlášení jejích výsledků a předání ocenění na fakultním plese v Národním domě na Vinohradech, letos pořádaném 28. 2. 2009. Od této doby se šíří prostřednictvím motolských tamtamů v mnoha podobách zprávy o výsledcích ankety. Že by vítězové byli dva? Nebo jich bylo dokonce více? Ano, vítězi bylo zvoleno celkem deset pedagogů. Nutno je vysvětlit, proč vítěz není jeden, a především zdůraznit, že není žádný druhý, třetí, čtvrtý, ale že titul „Učitel roku 2008“ patří všem oceněným stejně, bez ohledu na pořadí vyhlášení na plese nebo uvedení na našich stránkách. Vítězové byli určováni nejen podle počtu hlasů v anketě „Učitel roku 2008“, vyhlášené letos v lednu, ale své slovo měla i „Studentská anketa“, která sbírá jednotlivá hodnocení v průběhu celého akademického roku. „Mezi oběma anketami byla poměrně velká shoda. Až překvapivá. Čekal jsem, že bude větší rozdíl, zeptáte-li se studentů, který pedagog je nejlepší za celou dobu studia, oproti tomu, když na konci stáže položíte 4 otázky na kvalitu výkonu každého učitele jmenovitě. Pro vyhlášení letošních ‚Učitelů roku’ jsme tedy použili výsledky s vysokou návratností a o nějaké vnitřní řazení mezi 10 nejlepšími jsme se ani nepokoušeli“, říká děkan fakulty doc. MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D. Kdo se tedy může pyšnit titulem „Učitel roku 2008“?

doc. MVDr. Luděk Vajner, CSc. – histologie
RNDr. Eduard Kočárek, Ph.D. – lékařská biologie
MUDr. Jana Matějková – lékařská mikrobiologie
prof. MUDr. Roman Kodet, CSc. – patologie
doc. MUDr. Josef Zámečník, Ph.D. – patologie
MUDr. Daniel Groh – ORL
MUDr. Lubomír Hyršl – urologie
MUDr. Helena Ambrožová, Ph.D. – infekční lékařství
MUDr. Zuzana Blechová – infekční lékařství
MUDr. Dita Smíšková – infekční lékařství

Kromě vyznamenání Učitelů roku byla udělena ještě speciální cena s názvem „Líheň učitelů roku“ určená pro kolektiv učitelů infekčního lékařství. Tato mimořádná cena odráží skutečnost, že mezi 10 nejlepšími byly tři asistentky z Infekční kliniky – a všechny byly oceněny i v minulosti. Na plese převzala mimořádnou cenu paní doc. MUDr. Vilma Marešová, CSc., přednostka I. infekční kliniky.

Držitelům ocenění srdečně gratulujeme a přejeme jim, aby pro ně úspěch ve studentských anketách byl motivací k dalšímu zájmu o výuku a aby i další ročníky ankety byly tak úrodné jako letošní.

Za studenty děkujeme všem učitelům za výkony, které v rámci výuky podávají, a především za pozitivní stopy, které v nás zanechávají. Za pořadatele ankety patří díky hlasujícím studentům za účast v obou anketách a za objektivní hodnocení. Je to právě to, co rozhoduje o výsledcích. Cenou pro všechny vítěze není jen zmiňovaný titul a s ním související povzbuzení, ale i finanční prémie v podobě deseti tisíc korun (pro každého oceněného pedagoga).

O tom, jak k výuce mediků přistupují Učitelé roku a co pro ně ocenění studenty znamená, se pokusíme v blízké době vytvořit pokračování započaté série rozhovorů. Na ty, kteří již rozhovor k příležitosti zvolení Učitelem roku poskytli v minulých letech, se tentokrát obracet nebudeme, a proto odkazujeme na rozhovor s doc. Vajnerem a s doc. Zámečníkem v archivu.

-az-

Vytvořeno: 30. 3. 2009 / Upraveno: 14. 11. 2018 / MUDr. Jana Djakow