A comparative study of the impairment of quality of life in Czech children with atopic dermatitis of different age groups and their families.

Jiráková A, Vojáčková N, Göpfertová D, Hercogová J. Int J Dermatol. 2012 Jun;51(6):688–92. doi: 10.1111/j.1365-4632.2011.05175.x. IF: 1.142

Dermatovenerologická klinika

Na Dermatovenerologické klinice vznikla studie hodnotící kvalitu života českých dětí s atopickou dermatitidou (AD) a jejich rodin. Všichni účastnící studie, tj. 203 dětí a 202 rodičů, vyplňovali následující dotazníky: Infants' Dermatitis Quality of Life Index (IDQOL); Children's Dermatology Life Quality Index (CDLQI) a Dermatitis Family Impact questionnaire (DFI). Studie potvrdila, že AD významně zhoršuje kvalitu života postižených dětí všech věkových skupin a také kvalitu života jejich rodin.

Hlavní autorky článku, MUDr. Anny Jirákové, Ph.D., jsme se zeptali, co konkrétně u dětí s AD snižuje jejich kvalitu života:
Atopická dermatitida (AD) je nejčastějším zánětlivým onemocněním dětského věku. AD je onemocněním chronického charakteru, které může mít výrazný fyzický a psychický vliv na kvalitu života nemocného jedince a jeho rodiny. Závažnost AD je dána nejen rozsahem či intenzitou objektivních a subjektivních příznaků, ale i průběhem, komplikacemi a dopadem na kvalitu života. Velmi časté exacerbace či kontinuální průběh bez remisí, postižení partií omezujících práceschopnost a soběstačnost (ruce) či psychosociálně hendikepujících (obličej), časté kožní infekce s případnou diseminací a příslušnými riziky, pruritus vedoucí k výrazným poruchám spánku s následnou sníženou výkonností a dalšími sociálními a psychosomatickými důsledky a také často nedostatečná odpověď na léčbu ústí ve značné snížení kvality života postiženého jedince. Situace se stává ještě více složitou při postižení dítěte. Nemocné dítě v rodině znamená v podstatě nemocnou rodinu. Velmi výrazně snížená je kvalita života jak samotného dítěte, tak i členů jeho rodiny. V naší studii z analýzy jednotlivých otázek vyplynulo, že nejhorší hodnocení (nejvyšší skóre = nejvíc negativní vliv na kvalitu života) měla ve všech věkových skupinách otázka č. 1. Byla to otázka ohledně „svědění a škrábání“. Ve skupině nejmladších dětí následovaly otázky číslo 10 „problémy s koupáním“ a číslo 3 „uložení dítěte ke spánku“. V obou skupinách starších dětí to byly otázky ohledně „pocitu rozčílení, smutku“ (číslo 2) a „ovlivnění spánku“ (číslo 9).

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 20. 9. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová