A multicenter, randomized, prospective, controlled study comparing sacrospinous fixation and transvaginal mesh in the treatment of posthysterectomy vaginal vault prolapse.

Halaska M, Maxova K, Sottner O, Svabik K, Mlcoch M, Kolarik D, Mala I, Krofta L, Halaska MJ. Am J Obstet Gynecol. 2012 Oct;207(4):301.e1-7. doi: 10.1016/j.ajog.2012.08.016. Epub 2012 Aug 16. IF: 3.486

Gynekologicko-porodnická klinika

Tato studie přináší srovnání úspěšnosti léčby posthysterektomického prolapsu vaginální klenby sakrospinální fixací a transvaginální síťkou. Celkem 168 pacientek bylo náhodně rozděleno do dvou skupin. Ve skupině, kde byla provedena sakrospinální fixace, byla rekurence prolapsu přítomna v 39,4 %. Ve skupině druhé pouze v 16,9 %, u 20,8 % žen však došlo ke komplikaci v podobě odkrytí prolenové síťky.

Jakým způsobem může dojít k odkrytí prolenové síťky a jak se dále řeší? O odpověď jsme poprosili hlavního autora článku, doc. MUDr. Michala Halašku, Ph.D.:
Polypropylenové síťky jsou allogenním materiálem, a tedy jako každý cizí materiál u nich existuje riziko jejich odmítnutí organismem, u kterého je používán. Pásky jsou v urogynekologii velmi často používány, zejména pak ke korekci močové inkontinence. Nutno podotknout, že protruze pásky závisí na mnoha faktorech, jako je použitý materiál, styl pletení, velikost prostupů a dalších. Nejvíce prozkoumaná je z hlediska našich znalostí o funkčnosti a vedlejších účincích originální páska firmy Johnson and Johnson, která tuto metodu uvedla v praxi. Řešením protruze je prosté vytnutí exponované síťky, kdy funkčnost by měla být víceméně zachována, protože v průběhu času dochází k prorůstání síťky fibrózní tkání a nezáleží již tolik na celé pásce. Komplikace tedy není zvláště závažná, ale tak vysoká incidence je zarážející. Americkou agenturu pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) vedla v roce 2012 tato komplikace k zákazu používání polypropylenových sítí ke korekcím vaginálních prolapsů, kdy nyní probíhá přehodnocování indikací a tvorba nových doporučení jejich použití.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 2. 9. 2013 / Upraveno: 11. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová