A simple and cost-effective cover-glass test for the differentiation between staphylococci and micrococci in clinical laboratory.

Melter O, Tkadlec J, Sedláček I. J Microbiol Methods. 2012 Jun;89(3):213–5. Epub 2012 Mar 14. IF: 2.086

Ústav lékařské mikrobiologie

Přinášíme vám komentář, který pro Publikační okénko napsal hlavní autor článku, MVDr. Oto Melter, Ph.D.:
Mikrokoky patří ke komenzálním bakteriím, které mohou kontaminovat vyšetřovaný klinický vzorek nebo kultivační půdu, kdy z důvodu stejné morfologie kolonií a bakteriálních buněk imitují stafylokoky. Pro diferenciaci obou bakteriálních rodů jsme navrhli elegantní test, jehož principem je překrytí části inokula na pevné kultivační půdě krycím sklíčkem. Striktně aerobní mikrokoky nejsou schopny růst bez přítomnosti kyslíku pod sklíčkem, na rozdíl od fakultativně anaerobních stafylokoků, jejichž růst není sklíčkem ovlivněn.
Tento vysoce reprodukovatelný test je snad nejlevnější možností, jak tyto dva rody s výrazně odlišnou patogenitou v klinické laboratoři odlišit.

-mk-

Vytvořeno: 15. 4. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.