Ambulatory blood pressure monitoring in pediatric renal transplantation.

Seeman T. Curr Hypertens Rep. 2012 Dec;14(6):608–18. doi: 10.1007/s11906-012-0301-8. IF: 2.504

Pediatrická klinika

Prof. MUDr. Tomáš Seeman, CSc., je autorem článku, který vyšel v Current Hypertension Reports. Ten upozorňuje na velký význam ambulantního 24hodinového monitorování krevního tlaku u dětí po transplantaci ledvin. Hypertenze je totiž u těchto dětí velice častou a závažnou komplikací, navíc je rizikovým faktorem pro selhání štěpu a kardiovaskulární komplikace. Ambulantní monitorování krevního tlaku má řadu výhod – dokáže odhalit noční a maskovanou hypertenzi (tj. normální krevní tlak v ordinaci, ale zvýšený v ambulantních – domácích podmínkách), které jsou u dětí po transplantaci velice časté.

Pana profesora jsme se zeptali: Jak se sleduje krevní tlak u dětí po transplantaci na vaší klinice? Jak dlouho po transplantaci je u nich krevní tlak monitorován?
Krevní tlak u našich dětských pacientů po transplantaci ledviny sledujeme pomocí třech různých metod měření. Jednak je krevní tlak měřen při každé kontrole v naší nefrologické ambulanci (tj. asi 1x měsíčně), zadruhé si děti nebo jejich rodiče měří krevní tlak doma vlastním tlakoměrem (tj. 1x denně), protože domácí měření krevního tlaku zlepšuje výsledky léčby hypertenze i spolupráci pacientů při léčbě. Nejlepším způsobem, jak monitorovat krevní tlak u dětí, je však třetí metoda – ambulantní 24hodinové monitorování krevního tlaku (ABPM z anglické zkratky Ambulatory Blood Pressure Monitoring). Toto monitorování provádíme nejméně 1x ročně u všech dětí po transplantaci ledviny bez ohledu na hodnoty krevního tlaku v ordinaci, a to z důvodu vysokého výskytu noční a maskované hypertenze, které jsou měřením krevního tlaku v ordinaci nediagnostikovatelné. Díky tomuto rutinnímu zavedení ABPM do vyšetřování dětí s transplantovanou ledvinou jsme zlepšili úspěšnost léčby hypertenze o více než 50 %.

Krevní tlak musíme u dětí po transplantaci ledviny monitorovat po celou dobu, kdy má dítě funkční transplantovanou ledvinu, neboť i 10 let po transplantaci zůstává hypertenze velmi častou komplikací (60–90%) a vyžaduje pečlivou léčbu, která může nejen prodloužit funkci transplantované ledviny (t.č. je průměrná doba fungování transplantované ledviny u našich dětí 15 let), ale i snížit kardiovaskulární následky hypertenze, jako jsou hypertrofie levé komory srdeční nebo srdeční selhání.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 2. 12. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová