Biomaterials combined with cell therapy for treatment of spinal cord injury.

Kubinová S, Syková E. Regen Med. 2012 Mar;7(2):207–24. doi: 10.2217/rme.11.121. IF: 3.718

Ústav neurověd

Review, které vyšlo v Regenerative medicine, shrnuje současné možnosti využití podpůrných materiálů v léčbě míšních poranění. Jedním z možných postupů při léčbě míšních poranění je přemostění léze mřížkou z biomateriálu, která zabezpečí vhodné podmínky pro obnovení poškozených neuronálních spojení.

Které vlastnosti biomateriálů jsou pro obnovu neuronální sítě nejdůležitější? Odpověděla nám prof. MUDr. Eva Syková, DrSc.:
Důležité je, aby biomateriál byl biokompatibilní s nervovou tkání. To znamená musí mít odpovídající strukturu (nejlépe připomínající nervovou tkáň, t.j. přibližně 20 % propojených pórů ve vláknitém nebo částicovém polymeru nebo mezi nanovlákny, musí v něm být dobré podmínky pro difúzi látek, musí mít vhodné fyzikální a chemické vlstnosti, např. materiál musí držet pohromadě, aby se dal přizpůsobit velikosti léze, do které má být implantován, ale přitom musí být dostečně měkký, aby neutlačoval okolní tkáň), nesmí se z něj uvolňovat toxické látky, např. při jeho rozpadu, na druhé straně je vhodné, je-li biodegradabilní. V neposlední řadě na něm a do něj musí dobře růst buňky, např. kmenové, což se daří pokrýváním povrchu vnitřních struktur atraktivními molekulami. Konečně materiál musí být vyrobitelný takovým způsobem, aby si udržoval vždy stejné vlastnosti, a mohla tak být jeho výroba schválena pro klinické užití.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 9. 12. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová