Blood markers of oxidative stress in Alzheimer's disease.

Skoumalová A, Hort J. J Cell Mol Med. 2012 Oct;16(10):2291–300. doi: 10.1111/j.1582-4934.2012.01585.x. IF: 4.215

Ústav lékařské chemie a klinické biochemie

Jak se dozvíte z tohoto review, Alzheimerovu chorobu, která je doprovázena nadprodukcí volných radikálů v mozku, by mohlo být možné diagnostikovat pomocí krevních markerů oxidativního stresu, ideálně ještě před nástupem demence. Přítomnost produktů oxidačního stresu v krvi u Alzheimerovy choroby však není konzistentní mezi různými studiemi, a navíc může provázet i jiné choroby, jako je diabetes mellitus či ateroskleróza. Autoři proto doporučují zaměřit se na specifické metabolické produkty vznikající v mozku. Těmi by mohly být meziprodukty mozkové peroxidace lipidů, protože mají unikátní složení a difundují do krve, kde mohou být snadno detekovány.

MUDr. Alice Skoumalová, Ph.D., nám odpověděla na otázku, jakým způsobem se meziprodukty peroxidace lipidů v krvi detekují:
Volné radikály vznikající v mozku u Alzheimerovy choroby napadají mozkové lipidy a koncové produkty mohou pronikat do krevního řečiště. Vzhledem k tomu, že mozkové lipidové složení je unikátní, jsou i tyto produkty specifické. Výhodou těchto sloučenin je, že se dají charakterizovat pomocí fluorescenčních spekter. Na základě zjištěných fluorescečních maxim můžeme kvantifikovat množstí těchto produktů v krvi. Naše předchozí experimentální práce prokázala, že u pacietnů s Alzheimerovou chorobou se v erytrocytech nachází větší množství fluorescenčních produktů. Nyní pracujeme na analýzách erytrocytů pacientů v prodromálních fázích Alzheimerovy choroby a hledáme známky přítomnosti těchto specifických produktů, což by mohlo přispět k diagnostice Alzheimerovy choroby již v časných fázích nemoci.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 28. 10. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová