Breast-feeding and childhood-onset type 1 diabetes: a pooled analysis of individual participant data from 43 observational studies.

Cardwell CR, Stene LC, Ludvigsson J, Rosenbauer J, Cinek O, Svensson J, Perez-Bravo F, Memon A, Gimeno SG, Wadsworth EJ, Strotmeyer ES, Goldacre MJ, Radon K, Chuang LM, Parslow RC, Chetwynd A, Karavanaki K, Brigis G, Pozzilli P, Urbonaite B, Schober E, Devoti G, Sipetic S, Joner G, Ionescu-Tirgoviste C, de Beaufort CE, Harrild K, Benson V, Savilahti E, Ponsonby AL, Salem M, Rabiei S, Patterson CC. Diabetes Care. 2012 Nov;35(11):2215–25. doi: 10.2337/dc12-0438. Epub 2012 Jul 26. IF: 8.087

Pediatrická klinika

Snižuje kojení riziko vzniku diabetu 1. typu (T1DM)? Odpověď na tuto otázku nabízí článek, který vyšel v Diabetes care. K dispozici byla data ze 43 studií, zahrnující 9874 pacientů s T1DM. Souhrnná analýza však ukázala, že protektivita kojení proti vzniku T1DM je nízká.

Na to, proč se tolik studií zabývá právě vlivem kojení na riziko vzniku TDM, jsme se zeptali spoluautora článku, doc. MUDr. Ondřeje Cinka, Ph.D.:
Že je kojení důležité, ví každý. Nevíme ovšem, jak moc je důležité – pro vznik diabetu je to možná spíše indikátor. Bezpochyby kojení ovlivňuje pravděpodobnost časných virových infekcí, stejně tak jako ovlivňuje složení střevního mikrobiomu. Oboje jsou logická spojení směrem k autoimunitě. Snad právě takovéto nepřímé indikátory pomohou nalézt primární expozice zodpovědné za vznik diabetu 1. typu.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 7. 10. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová