Bronchoalveolar lavage fluid cellular characteristics, functional parameters and cytokine and chemokine levels in interstitial lung diseases.

Vašáková M, Šterclová M, Kolesár L, Slavcev A, Pohunek P, Šulc J, Skibová J, Stříž I. Scand J Immunol. 2009 Mar;69(3):268–74. IF: 1.928

Předmětem publikované studie bylo porovnání zastoupení cytokinů a chemokinů v bronchoalveolární lavážní tektině (BALF) s jejím buněčným složením a plicními funkčními parametry. Celkem bylo v rámci této studie vyšetřeno 40 pacientů s idiopatickou plicní fibrózou, hypersenzitivní pneumonitidou nebo sarkoidózou. Výsledky ukázaly, že by některé zkoumané cytokiny a chemokiny v BALF, konkrétně VEGFR, IL-8, ENA-78 a poměr IL-8/ENA-78, mohly být užitečnými markery různých fází intersticiálních plicních onemocnění, aktivity procesu a prognózy. V neposlední řadě by mohly být využity při výběru vhodné léčby.

Liší se uvedená plicní onemocnění u dětí od stejných onemocnění manifestovaných v dospělém věku? Zeptali jsme se prof. MUDr. Petra Pohunka, CSc., z Pediatrické kliniky.
Intersticiální nemoci v dětském věku mají řadu klinických, funkčních i laboratorních charakteristik podobných, či dokonce shodných s podobnými nemocemi u dospělých. Hlavním a zásadním rozdílem je významně lepší prognóza těchto nemocí v dětském věku ve srovnání s dospělými. Ukazuje se, že klasická idiopatická plicní fibróza typu tzv. obvyklé intersticiální pneumonie (UIP) se v dětském věku prakticky nevyskytuje a ve spektru intersticiálních nemocí v dětském věku jde nejčastěji o NSIP (nespecifickou intersticiální pneumonii). Studie, v nichž jsou porovnávány laboratorní parametry u dětí a dospělých, bohužel zatím strádají nízkým počtem dětských pacientů, a tím i nedostatkem kvalitních dat. I proto zatím spolehlivé prognostické markery u dětí k dispozici nejsou. Platí, že je třeba tyto nemoci včas klinicky detekovat a co nejdříve začít léčit, aby byla zajištěna co největší šance na plnou remisi a co nejlepší zachování funkce plic.

-az-

Vytvořeno: 15. 11. 2010 / Upraveno: 9. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.