Burkholderia cenocepacia in cystic fibrosis: epidemiology and molecular mechanisms of virulence. Review.

Drevinek P, Mahenthiralingam E. Clin Microbiol Infect 2010; 16: 821–830. IF: 4.014

Komplex bakterií Burkholderia cepacia (Bcc), vyskytující se u pacientů s cystickou fibrózou, je nechvalně známý pro svou obtížnou identifikovatelnost, léčbu a schopnost přenosu mezi pacienty. Nejznámější přenosný kmen je ET-12, který se rozšířil v Kanadě a Velké Británii, ale nedávné epidemiologické výsledky ukázaly, že i další kmeny se mohou vyskytovat v celosvětovém měřítku, například „český“ epidemický kmen ST-32, který je přítomen nejen u nás, ale i v Kanadě či Francii.
 
Výzkum patogeneze infekce poukázal na významnou roli mobilních elementů a systému quorum sensing ve virulenci jednotlivých kmenů. Nové poznatky o molekulárních mechanismech infekce by měly přispět k vývoji nových léčebných strategií i ke zodpovězení takových otázek jako například, jaký je spouštěcí mechanismus smrtícího cepaciového syndromu, který se může při chronické infekci Bcc vyvinout prakticky kdykoli.
 
Které kmeny komplexu se u nás vyskytují nejčastěji? Jak je to jinde ve světě? Na otázku nám odpověděl hlavní autor článku, MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D.:
Epidemiologie infekce způsobená bakteriemi Bcc má u nás dvě specifika. Zaprvé máme ohromně vysoký výskyt infekce v porovnání se světem (30 % vs. obvyklých 3–5 %), což je neblahý důsledek rozsevu nákazy v dobách, kdy se pacienti s CF od sebe vzájemně neizolovali. Zadruhé u nás převládá bakteriální druh Burkholderia cenocepacia, zatímco ve světě získává prvenství ve výskytu druh Burkholdreria multivorans. Oba druhy jsou součástí taxonomického kompexu Bcc, jsou si tedy úzce geneticky příbuzní, ale liší se svou virulencí i mírou přenosnosti z pacienta na pacienta. U nás převládající B. cenocepacia je obecně pokládána za virulentnější a snadno přenosnou, což ostatně dokládá i naše historická zkušenost. Zajímavostí je, že naši pacienti mají kmen ST-32, nikoli obvyklý kmen ET-12, který způsobil v minulosti velké epidemie v zahraničí a který vedl často k úmrtí brzy po získání infekce. „Český“ kmen typicky vyvolává dlouhodobé, chronické infekce, které se mohou zvrhnout ve smrtící septický stav až mnohem později od počátku infekce.
 
-mk-

Vytvořeno: 15. 11. 2010 / Upraveno: 7. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.