Catalytic Electrochemical Analysis of Platinum in Pt-DNA Adducts.

Dospivova D, Smerkova K, Ryvolova M, Hynek D, Adam V, Kopel P, Stiborova M, Eckschlager T, Hubalek J, Kizek R. Int. J. Electrochem. Sci., 7 (2012) 3072–3088. IF: 3.729

Klinika dětské hematologie a onkologie

Cílem této práce, vydané v International Journal of Electrochemical Science, byla elektrochemická detekce cisplatiny, příprava komplexů DNA s cisplatinou a detekce obsahu cisplatiny v DNA. Tyto postupy jsou velice důležité pro výzkum rezistence na cisplatinu, rozvíjející se v průběhu protinádorové terapie. Autorům se nejprve podařilo optimalizovat manuální elektrochemickou detekci využívající diferenční pulzní voltametrie, s detekčními limity 10 pM pro PtCl2 a 30 nM pro cisplatinu. Dále byla metoda zautomatizována, tento postup však nebyl tak úspěšný jako ten manuální.

Jak souvisí obsah cisplatiny v DNA se vznikem rezistence? O odpověď jsme poprosili spoluautora článku, prof. MUDr. Tomáše Eckschlagera, CSc.:
DNA je cílová struktura platinových cytostatik, kde se atom platiny váže na baze, zvláště na guanin, a tím narušuje její funkce. Rezistence k platinovým cytostatikům vzniká různými mechanizmy. Z dosud poznaných se jedná o: 1/ vypuzováním cytostatika z buňky, které se však u cisplatiny uplatňuje méně než u většiny ostatních cytostatik, zde působí pouze ATP7A a ATP7B; 2/ zvýšené hladiny glutationu a metalothioneinů, které Pt váží a usnadňují její transport z buňky; 3/ zvýšením exprese a/nebo aktivity DNA reparačních enzymů; 4/ poruchami apoptózy. Mechanizmy 1 a 2 zabraňují tedy vazbě platiny na DNA a mohou být detekovány nepřímo pomocí průkazu vazby Pt na DNA.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 21. 10. 2013 / Upraveno: 23. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová