CBL mutations do not frequently occur in paediatric acute myeloid leukaemia.

Coenen EA, Driessen EM, Zwaan CM, Stary J, Baruchel A, de Haas V, de Bont ES, Reinhardt D, Kaspers GJ, Arentsen-Peters ST, Meyer C, Marschalek R, Pieters R, Stam RW, van den Heuvel-Eibrink MM. Br J Haematol. 2012 Dec;159(5):577–84. doi: 10.1111/bjh.12068. Epub 2012 Oct 1. IF: 4.941

Klinika dětské hematologie a onkologie

Jakou roli hrají mutace genu CBL při rozvoji dětské akutní myeloidní leukémie (AML)? Odpověď najdete v tomto článku, vydaném v British Journal of Haematology. Gen CBL je součástí signální dráhy RAS, jejíž mutace jsou příčinou zvýšené proliferace nádorových buněk. Mezi 283 nově diagnostikovanými dětskými AML však byla nalezena mutace genu CBL pouze ve dvou případech. Úroveň exprese proteinů i CBL mRNA navíc byla v obou případech stejná jako u případů bez mutace. Všechny tyto skutečnosti nasvědčují tomu, že role genu CBL v rozvoji dětské AML je nevýznamná.

Jsou mutace genu CBL významné u jiných dětských nádorů? Odpověděl nám pan profesor Starý:
Mutace CBL genu se nacházejí u 15 % dětí s juvenilní myelomonocytární leukémií (JMML). JMML je vzácným typem leukémie a postihuje kojence a malé děti. Jedná se o onemocnění RAS signální dráhy způsobené mutacemi několika genů. Na rozdíl od jiných příčin dysregulace RAS jsou mutace v CBL genu často nacházeny v zárodečných buňkách, a kromě predispozice k vzniku JMML se mohou spojovat i s poruchou růstu, opožděním psychomotorického vývoje, kryptorchismem, rozvojem vaskulitidy v pozdějším věku. Leukémie může u těchto dětí dosáhnout spontánní remise. Jedinou léčbou ostatních typů JMML je transplantace kostní dřeně, proto je molekulární vyloučení CBL mutace zásadní pro správná léčebná rozhodnutí. U dětí s JMML na podkladě CBL mutace dáváme přednost symptomatické léčbě a sledování před okamžitou transplantací.
Doporučená literatura: Niemeyer CM et al. Germline CBL mutations cause developmental abnormalities and predispose to juvenile myelomonocytic leukemia. Nature Genetics 2010; 42: 794–800.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 28. 10. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová