Control of hypertension in treated children and its association with target organ damage.

Seeman T, Dostálek L, Gilík J. Am J Hypertens. 2012 Mar;25(3):389–95. doi: 10.1038/ajh.2011.218. Epub 2011 Nov 17. IF: 3.129

V American journal of hypertension vyšla studie z Pediatrické kliniky zabývající se úspěšností terapie hypertenze (HT) u dětí. Všechny léčené děti byly podrobeny ambulantnímu 24hodinovému monitorování krevního tlaku (ABPM). Hodnoty krevního tlaku (TK) byly v mezích normy jen u 53 % léčených dětí. Úspěšnost terapie byla shodná jak u primární, tak u sekundární HT. Ve skupině dětí s renoparenchymatózní HT byla léčba, v porovnání se skupinou dětí s renovaskulární HT, úspěšnější. Lepší léčebný efekt měly inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu než kalciové blokátory. U dětí s nekontrolovanou HT byla vyšší prevalence hypertrofie levé komory srdeční.

Jak dlouho studie trvala? Byli do ní zavzati pouze pacienti z vaší kliniky nebo i z jiných pracovišť? O odpověď jsme požádali hlavního autora článku, prof. MUDr. Tomáše Seemana, CSc.:
Jednalo se o retrospektivní monocentrickou studii, do které byly zavzaty všechny děti, které byly léčeny na naší klinice pro hypertenzi alespoň 6 měsíců a měly provedeno ABPM ke zhodnocení úspěšnosti antihypertenzní léčby. Většina dětí byla však léčena v době studie již několik let. Výsledky této studie ukázaly, že děti s hypertenzí mají podobně jako dospělí hypertonici dobře léčenou (kontrolovanou) hypertenzi jen v polovině případů. To ukazuje na nutnost zaměřit se na zlepšení léčby hypertenze nejen u dospělých, ale i u dětských pacientů. Na nebezpečnost nedostatečně léčené (nekontrolované) hypertenze ukazuje jednoznačně vyšší výskyt hypertrofie levé komory srdeční jako hlavního parametru hypertenzního poškození kardiovaskulárního systému u děti s nekontrolovanou hypertenzí.

-mk-

Vytvořeno: 24. 10. 2012 / Upraveno: 4. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.