Controversial action of positive modulator of subtype 7 of metabotropic glutamate receptors AMN082 on cortical epileptic afterdischarges in immature rats.

Szczurowska E, Mares P. Eur J Pharmacol 2009 Nov 25;623(1–3):37–40. Epub 2009 Sep 16. IF: 2.787

Některé epilepsie objevující se během dětství neumíme současnými antiepileptiky uspokojivě léčit. Proto je cílem této studie, která je k nalezení v European Journal of Pharmacology, objevit nové mechanismy a nové léky účinné u dětských pacientů. Podílel se na ní prof. MUDr. Pavel Mareš, DrSc., z kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství a Ewa Szczurowska, postgraduální studentka 2. LF. Studie byla provedena na Fyziologickém ústavu AV ČR, který již dlouho úspěšně spolupracuje s naší fakultou. Možný antikonvulzivní účinek AMN082 (N,N'-dibenzhydryl-ethan-1,2-diamin dihydrochlorid), pozitivního alosterického modulátoru metabotropního glutamátového receptoru (podtyp 7), byl testován na třech věkových skupinách nezralých potkanů. Model záchvatu byl vyvolán elektrickou stimulací senzorimotorické kůry. Ukázalo se, že AMN082 nebudeme moci využít jako širokospektré antikonvulzivum, ale pouze u specifických skupin onemocnění. V některých případech může mít naopak prokonvulsivní účinek.

Jaká léčba je v současné době dětským pacientům s epilepsií poskytována? O odpověď jsme požádali prof. MUDr. Pavla Mareše, DrSc.
Pro farmakoterapii epilepsií (samozřejmě včetně dětských) je k dispozici řada léků. Antiepileptika 2. a 3. generace už mají podstatně méně vedlejších účinků než nejstarší léky. Přes tyto možnosti stále zůstává více než čtvrtina epilepsií rezistentních na (správně nasazenou) farmakoterapii. Proto se hledají látky s novým mechanismem účinku. Specialitou naší laboratoře (a mojí coby absolventa 2. LF, i když se v té době ještě jmenovala Fakulta dětského lékařství) je studium účinků antiepileptik na různých stupních vývoje mozku. Řada látek má věkově závislé účinky a také existují věkově závislé typy dětských epilepsií, a to je velmi široké pole pro další výzkum.

-mk-

Vytvořeno: 26. 4. 2010 / Upraveno: 10. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.