Core/shell nanofibers with embedded liposomes as a drug delivery system.

Mickova A, Buzgo M, Benada O, Rampichova M, Fisar Z, Filova E, Tesarova M, Lukas D, Amler E. Biomacromolecules. 2012 Apr 9;13(4):952–62. Epub 2012 Mar 26. IF: 5.479

Ústav biofyziky
 
Tento článek vás seznámí s nově vytvořeným systémem pro dodávaní léčiv v organismu. Léčiva jsou uzavřena do lipozomů, a následně jsou pomocí koaxiálního electrospinninu inkorporována do nanovláken. Obsah lipozomů je takto chráněn před degradací, a navíc je možné regulovat uvolňování inkorporovaných látek z nanovlákenných materiálů.
 
Hlavní autorky článku, Mgr. Andrey Míčkové, jsme se zeptali, které konkrétní látky mohou být do lipozomů a nanovláken inkorporovány.
Do lipozomů se nejčastěji uzavírají bioaktivní látky (proteiny, růstové faktory, vitamíny a různá léčiva, např. cytostatika, antibiotika, ale také antimykotika). Lipozomy mají proto široké využití nejenom v kosmetických, ale také medicínských aplikacích. Samotná nanovlákna připravená koaxiálním electrospinningem (kde jádro je tvořeno bioaktivní látkou rozpuštěnou v hydrofilním polymeru a plášť vlákna je tvořen ze zvláknitelného polymeru, buď hydrofilního nebo hydrofóbního) jsou také vhodná pro dodávání léčiv, záleží však na typu polymeru, který použijeme ke zvlákňování (různé polymery mají různý poločas rozpadu). Kombinace nanovláken s lipozomy je proto vhodná pro dodávání bioaktivních látek a léčiv v závisloti na typu dané aplikace.

 
Možná obrázek pomůže k lepšímu pochopení, jak nanovlákna v kombinaci s lipozomy vypadají:
 
-mk-

Vytvořeno: 2. 4. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.