Demographics of blood pressure and hypertension in children on renal replacement therapy in Europe.

Kramer AM, van Stralen KJ, Jager KJ, Schaefer F, Verrina E, Seeman T, Lewis MA, Boehm M, Simonetti GD, Novljan G, Groothoff JW. Kidney Int. 2011 Nov;80(10):1092–8. doi: 10.1038/ki.2011.232. Epub 2011 Aug 3. IF: 6.105

Za účelem zjištění rizikových faktorů a prevalence hypertenze u dětí s léčbou nahrazující funkci ledvin proběhla studie, která vyšla v periodiku Kidney international. Zúčastnilo se jí 3337 dětí z registru Evropské společnosti pro dětskou nefrologii, z nichž 464 bylo na hemodialýze, 851 na peritoneální dialýze a 2023 po transplantaci ledvin. Za hypertenzi byly považovány hodnoty systolického nebo diastolického tlaku nad 95. percentilem pro daný věk, pohlaví a výšku nebo užívání antihypertenziv. Hypertenze byla přítomná u více než 2/3 pacientů s léčbou nahrazující funkci ledvin. Hodnoty krevního tlaku nad 95. percentilem byly častěji viděny u pacientů mladších tří let, během prvních pěti let léčby renálního selhání a u pacientů na hemodialýze. Postupem času hodnoty krevního tlaku klesají u pacientů po transplantaci i u pacientů na hemodialýze, nikoliv však u těch na peritoneální dialýze.

Prof. MUDr. Tomáše Seemana, CSc., z Pediatrické kliniky, jsme se zeptali, jestli výsledky studie povedou ke změně strategie léčby nahrazující funkci ledvin u dětí:
Tato celoevropská studie na velkém počtu dětí s chronickým selháním ledvin léčených dialýzou nebo transplantací ledviny jasně ukázala, že hypertenze je velmi častá u dětí na dialýze nebo po transplantaci a že děti po transplantaci mají lepší kontrolu krevního tlaku než děti na dialýze. Hypertenze je spolu s dobou dětí strávenu na dialýze nejdůležitějším rizikovým faktorem pro kardiovaskulární úmrtnost dětí s chronickým selháním ledvin, která je až 1000x vyšší než u zdravých dětí. Výsledky této studie potvrzují současné trendy ve strategii léčby dětí s chronickým selháním ledvin, jimiž jsou zejména co nejčasnější transplantace ledviny, ideálně již preemptivně, tj. bez nutnosti předchozí dialyzační léčby nebo transplantace od živých dárců, které mají kromě nižšího výskytu hypertenze i lepší výsledky dlouhodobého přežívání transplantovaných ledvin.

-mk-

Vytvořeno: 23. 7. 2012 / Upraveno: 7. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.