Diagnosis and management of acute myeloid leukemia in children and adolescents: recommendations from an international expert panel.

Creutzig U, van den Heuvel-Eibrink MM, Gibson B, Dworzak MN, Adachi S, de Bont E, Harbott J, Hasle H, Johnston D, Kinoshita A, Lehrnbecher T, Leverger G, Mejstrikova E, Meshinchi S, Pession A, Raimondi SC, Sung L, Stary J, Zwaan CM, Kaspers GJ, Reinhardt D; AML Committee of the International BFM Study Group. Blood. 2012 Oct 18;120(16):3187–205. doi: 10.1182/blood-2012-03-362608. Epub 2012 Aug 9. IF: 9.898

Klinika dětské hematologie a onkologie
 
V této publikaci, vydané prestižním časopisem Blood, najdete nejmodernější doporučení pro management, diagnostiku, hodnocení odpovědi na léčbu a samotnou terapii dětské AML. Článek též diskutuje rozdíly mezi dětskou a dospělou AML a upozorňuje na doporučení specifická pro děti, zaměřuje se na specifické skupiny dětí (např. kojence) nebo na různé podtypy AML (např. AML spojenou s Downovým syndromem), na nové terapeutické přístupy a úlohu podpůrné terapie.
 
Pana prof. Starého jsme se zeptali, jak odlišná je léčba dětské AML od léčby dětské ALL, kterou z nich děti lépe snášejí a jak dlouho léčba trvá.
Základní principy léčby akutní myeloidní (AML) a akutní lymfoblastické leukemie (ALL) chemoterapií jsou u dětí shodné. Indukce remise (vymizení nádorových buněk z kostní dřeně i jiných míst), konsolidace dosažené remise, prevence leukemické infiltrace mozku aplikací cytostatik do mozkomíšního moku, event. ozářením krania, a udržovací léčba, která má ale u AML menší význam a postupně se opouští. Celková doba léčby u ALL je 2 roky, u AML 8–18 měsíců v závislosti na zvoleném léčebném schématu. Zatímco principy léčby jsou shodné, volba jednotlivých cytostatik a léčebný protokol jsou odlišné. Léčba AML je založena na krátkých několikadenních blocích velmi intenzivní chemoterapie s následnou fází utlumené tvorby krvinek v kostní dřeni trvající několik týdnů a přináší více zejména infekčních komplikací než léčba ALL, která je vice kontinuální. Současnou léčbou se daří vyléčit 85 % dětí s ALL a 70 % dětí s AML, část z nich ale až opakovanou léčbou pro relaps (návrat) nemoci, který postihuje 15 % dětí s ALL a 25 % dětí s AML.
 
-mk-

Vytvořeno: 26. 8. 2013 / Upraveno: 23. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová