Distinct Expression/Function of Potassium and Chloride Channels Contributes to the Diverse Volume Regulation in Cortical Astrocytes of GFAP/EGFP Mice.

Benesova J, Rusnakova V, Honsa P, Pivonkova H, Dzamba D, Kubista M, Anderova M. PLoS One. 2012; 7(1): e29725. Published online 2012 January 11. IF: 4.092

Ústav biofyziky

O objevu dvou různých subpopulací astrocytů u myší informuje tato práce, vydaná v periodiku PLoS One. Obě subpopulace se liší mírou otoku během kyslíkovo-glukózové deprivace (OGD), a proto byly označeny jako high response (HR) a low response (LR) astrocyty. Studie zkoumala iontové kanály u obou typů buněk, a snažila se tak najít vysvětlení pro odlišnost odpovědí na OGD. Pomocí inhibitorů K+ a Cl kanálů a glutamátovách transportérů byl potvrzen jejich vliv na změny objemu astrocytů v nepříznivých podmínkách. Pomocí real-time PCR byly stanoveny expresní profily zmíněných dvou typů astrocytů. Ty byly mezi subtypy odlišné především v expresi genů pro K+ a Cl iontové kanály.

Hlavní autorky článku, Mgr. Jany Benešové, jsme se zeptali, jaké jsou její další plány s nově objevenými buněčnými subpopulacemi:
Do budoucna se hodláme věnovat další charakterizaci obou subpopulací astrocytů za účelem objasnění jejich funkce v patofyziologických procesech.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 20. 9. 2013 / Upraveno: 10. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová