DNA profiling of Stenotrophomonas maltophilia by PCR targeted to its species-specific repetitive palindromic sequences.

Nunvar J, Drevinek P, Licha I. Lett Appl Microbiol. 2012 Jan;54(1):59–66. doi: 10.1111/j.1472-765X.2011.03172.x. Epub 2011 Nov 23. IF: 1.622

Ústav lékařské mikrobiologie

Tato práce, vydaná v Letters in Applied Microbiology, měla za cíl vytvoření jednoduchého protokolu pro fingerprinting Stenotrophomonas maltophilia, založený na PCR (SmrepPCR). SmrepPCR využívá primery komplementární k repetitivním extragenovým palindromům tohoto mikroorganismu. Vzorky, které byly touto metodou identifikovány jako příbuzné, odpovídaly těm, které za blízké označily i metody založené na sekvenaci.

MUDr. Pavla Dřevínka, Ph.D., jsme se zeptali, jaké další informace (krom příbuznosti) je možné díky nové metodě získat.
Hlavním a prakticky jediným cílem práce bylo nabídnout techniku, která je jednoduchá na přípravu, levná, a přitom má pro účely populační genetiky stenotrophomonád stejnou výpovědní hodnotu jako dosavadní metody. Účast našeho pracoviště na tomto projektu spočívala především v poskytnutí a analýze izolátů S. maltophilia pocházejících od pacientů s cystickou fibrózou. S úlevou jsme zjistili, že se jedná o geneticky heterogenní izoláty, tedy že výskyt této infekce u více pacientů není důsledkem přenosu z pacienta na pacienta.

-mk-

Vytvořeno: 15. 4. 2013 / Upraveno: 23. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.