Effect of donor/recipient body weight ratio, donor weight, recipient weight and donor age on kidney graft function in children.

Špatenka J, Seeman T, Foltynová E, Burkert J, Dušek J, Vondrák K, Janda J, Habrmanová A, Krejčová J, Matoušovic K. Nephrol Dial Transplant. 2012 Feb;27(2):820–4. doi: 10.1093/ndt/gfr319. Epub 2011 Jun 6. IF: 3.396

Klinika kardiovaskulární chirurgie a Transplantační centrum FN Motol

Souvislost mezi očekávanou glomerulární filtrací (eGFR) a poměrem hmotností dárce a příjemce potvrzuje tato práce, vydaná v periodiku Nephrology, Dialysis, Transplantation. Mnohočetná lineární regresní analýza ukázala, že jak eGFR, tak absolutní GFR byly mnohem více ovlivněny hmotností příjemce než hmotností dárce. Podařilo se též prokázat pokles eGFR se vzrůstajícím věkem dárce.

Hlavního autora článku, MUDr. Jaroslava Špatenky, CSc., jsme se zeptali, proč dětští příjemci ledvin nedostávají štěpy dětských dárců? Nebyl by takový postup „fyziologičtější“?
Celosvětově jsou dětští zemřelí dárci „vzácní“ – tvoří méně než 5 % poolu kadaverózních dárců orgánů. Transplantační program České republiky, který generuje něco málo přes 200 zemřelých dárců orgánu tedy může dětem na čekací listině (obvykle 10–15 dětí) ročně nabídnout maximálně 20 štěpů. Když při výběru dvojice dárce – příjemce respektujeme kompatibilitu krevních skupin ABO systému a HLA typizaci, je jasné, že našim dětským pacientům je nabízen štěp dětského dárce (tedy s nižší hmotností) výjimečně. Právě proto nás zajímalo, jaký význam má poměr hmotnosti dárce/příjemce na funkci transplantované ledviny. Ukázalo se, že tento poměr přímo koreluje s glomerulární filtrací transplantované ledviny. Tato korelace však byla překvapivě závislá především na hmotnosti příjemce. Další poznatky o funkci štěpů v časném pooperačním období prezentovaly studentky 4. ročníku, kolegyně MUC. Slavotínková a MUC. Chvátalová na letošní vědecké konferenci naší fakulty – viz abstrakt.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 15. 9. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová