Křížková S, Fabrik I, Adam V, Kukačka J, Průša R, Trnková L, Strnadel J, Horák V, Kizek R. Electroanalysis. Volume 21(3–5):640–644. Epub 2008 Dec 19. IF: 2.949
Ovlivněním detekce metalothioneinů pomocí elektrochemické analytické metody tzv. adsorptivní přenosové rozpouštěcí diferenční pulzní voltametrie s Brdičkovou reakcí se zabývá článek, jehož spoluautory jsou pracovníci Ústavu klinické chemie a patobiochemie. Jedná se o experimentální práci z oblasti základního výzkumu s využitím metod fyzikální chemie a elektrochemie. V publikované práci byl sledován vliv povrchově aktivních látek, iontové síly a redukovaného glutathionu na charakter signálů získaných při detekci metalothioneinů pomocí zmíněné elektroanalytické techniky.
Jaký je význam detekce popř. sledování hladin metalothioneinů? Zeptali jsme se Ing. Jiřího Kukačky, Ph.D.
Metalothioneiny jsou molekuly, které budí nebývalý zájem badatelů již několik let. V organizmu zastávají rozličné funkce, např. detoxikační a transportní, významně se uplatňují při vzniku rezistence nádorových buněk vůči chemoterapeutikům na bázi platiny, jsou produkovány některými typy tumorů, a proto se o nich uvažuje jako o perspektivních nádorových markerech. Do klinické praxe však stanovení metalothioneinů z různých důvodů stále neproniklo. Intenzivně se studuje jejich úloha při vzniku nádorové rezistence. V této oblasti dlouhodobě spolupracujeme s kolegy z Mendelovy univerzity v Brně a s naší Klinikou dětské hematologie a onkologie.
-az-