Follow-up after surgical treatment of bladder cancer: a critical analysis of the literature.

Soukup V, Babjuk M, Bellmunt J, Dalbagni G, Giannarini G, Hakenberg OW, Herr H, Lechevallier E, Ribal MJ. Eur Urol. 2012 Aug;62(2):290–302. doi: 10.1016/j.eururo.2012.05.008. Epub 2012 May 12. IF: 8.493

Urologická klinika

Kritické zhodnocení současných doporučení pro intenzitu a délku sledování pacientů po chirurgické léčbě karcinomu močového měchýře nabízí tato studie, vydaná v European Urology. Pro účely studie byla použita data nalezená v databázích Medline, Embase a Cochrane. Sledování těchto pacientů je nezbytné z důvodu častých relapsů a progrese onemocnění, ale také kvůli komplikacím chirurgické léčby. Většina současných doporučení pochází z retrospektivních studií. Je proto potřeba vytvořit nová racionální doporučení podložená prospektivní randomizovanou studií.

Jaká dispenzární péče je poskytována pacientům po chirurgické léčbě karcinomu měchýře na vaší klinice?
O odpověď jsme poprosili prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc:

Konkrétní způsob dispenzarizace závisí na typu výkonu. U pacientů po transuretrální resekci obvykle následují pravidelné cystoskopické kontroly doplněné o cytologické vyšetření moči. Po radikálních operacích spojených s derivací moči musí být sledování komplexnější – musí zahrnovat kontroly onkologického i funkčního výsledku operace. V zásadě se dá říci, že sledování je v obou případech celoživotní – realizujeme ji často ve spolupráci s ambulantními urology.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 30. 9. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová